Opdateret

40-årig skaffer Fortuna-sejr på MCH Arena inden CL-brag

Fortuna Hjørring varmede op til Champions League-braget mod St. Pölten med 1-0 over FC Midtjylland.

Florentina Olar (til venstre) blev matchvinder mod FC Midtjylland. (Arkivfoto). Martin Sylvest/Ritzau Scanpix

Det holdt hårdt, men Fortuna Hjørring levede lørdag op til favoritværdigheden og slog FC Midtjylland 1-0 i A-Ligaen.

Det skete på et sparsomt besat MCH Arena i Herning, hvor den 40-årige Florentina Olar blev matchvinder efter 81 minutters spil.

Den initiativrige back satte i bageste område foden på efter et hjørnespark, og bolden sejlede i en blød bue i mål, selv om landsholdsikonet Sanne Troelsgaard gjorde sit bedste for at heade væk.

Fortuna fik dermed en fin optakt til sit vigtige opgør mod østrigske St. Pölten på udebane torsdag aften i Champions Leagues playoffrunde.

Sejren gav også nordjyderne revanche fra midtugens opgør i Vildbjerg, hvor FCM med en 2-0-sejr slukkede for Fortunas forhåbninger om at genvinde pokaltitlen.

Lene Terps udvalgte kunne have scoret flere gange, men seneste sæsons ligatopscorer, Joy Omewa, havde en uskarp dag, og FCM-defensiven og keeper Katrine Thisgaard fightede flot.

Det samme var nødvendigt i den anden ende i slutfasen, hvor FCM trykkede gæsterne tilbage og blandt andet ramte overliggeren i sin jagt på første point på øverste niveau.

FCM skraber bunden i A-Ligaen med nul point efter fire kampe, mens Fortuna er foreløbig toer med otte point og 5-0 i målscore efter fire kampe.

/ritzau/