Mads Mikkelsen skal spille hovedrollen i »Sirius« i en kommende engelsksproget film, der er inspireret af den danske Sirius-patrulje. Det skriver det amerikanske filmmedie Deadline.

Det bliver anden gang, at Mads Mikkelsen skal spille med i en film, der foregår i Arktis, efter »Arctic« fra 2018. 

Filmen skal instrueres af 64-årige Lee Smith. Det bliver Smiths første gang i instruktørstolen, idet han hidtil har ernæret sig som filmklipper. 

Han har i den forbindelse vundet en Oscar for bedste klipning for Christopher Nolans film »Dunkirk«, og inden da var han Oscar-nomineret to gange for klipningen af henholdsvis »Master and Commander: The Far Side of the World« og Christopher Nolans Batman-film »The Dark Knight«.

Filmen er foreløbig kun i opstartsfasen, men den bliver ifølge Deadline beskrevet som en »gribende arktisk actionthriller inspireret af virkelighedens Sirius-patrulje, den danske specialstyrkeenhed, der har til opgave at forsvare Grønlands 8.700 kilometer lange, frosne kystlinje«.

Nordøstgrønlands Slædepatrulje blev først etableret i 1941, men blev nedlagt efter Anden Verdenskrig. I 1950 blev den reetableret, og fik i 1953 navnet Sirius efter den største stjerne i stjernebilledet, Store Hund. Billedet er fra dronning Margrethe og Prins Henriks besøg hos patruljen i 1985. 
Nordøstgrønlands Slædepatrulje blev først etableret i 1941, men blev nedlagt efter Anden Verdenskrig. I 1950 blev den reetableret, og fik i 1953 navnet Sirius efter den største stjerne i stjernebilledet, Store Hund. Billedet er fra dronning Margrethe og Prins Henriks besøg hos patruljen i 1985.  Jørgen Jessen/Nf-Nf

Donald Trump har flere gange den seneste tid udtrykt ønske om at gøre Grønland amerikansk, og situationen er, mildt sagt, et varmt politisk emne. 

Og det bemærker Deadline også kan øge interessen på Cannes Filmfestival, hvor filmselskabet Neon International vil forsøge at sælge filmen til en international distributør. 

»I betragtning af præsident Donald Trumps udtalelser om at annektere Grønland fra Danmark, der betragter det som et selvstændigt territorium på trods af dets placering i Nordamerika, kan interessen for filmen blive stor,« skriver mediet.

Filmens amerikanske distribution er allerede på plads.

Sirius-patruljen består ganske rigtigt af elitesoldater, der patruljerer i Nord- og Nordøstgrønland. 

De gennemfører overvågning, suverænitetshævdelse og varetager politimyndigheden i Nordøstgrønland i et område på 160.000 kvadratkilometer.

Man har dog indtryk af, at virkelighedens Sirius-patrulje mest kæmper mod vejret – så der må skulle en anden fjende til, hvis filmen skal være en actionfilm. 

Spørgsmålet er, hvem denne fjende bliver. 

Få »God smag« direkte i din indbakke

Gastronomiredaktør Søren Jacobsen Damm forsyner dig hver fredag med en velsmagende opskrift, nyt om den gastronomiske scene og et par anbefalinger.

Jeg giver hermed tilladelse til, at Berlingske sender mig nyhedsbreve. Jeg bekræfter desuden, at jeg er over 13 år, og at Berlingske Media A/S må opsamle og behandle de anførte personoplysninger til det ovennævnte formål. Berlingske Medias nyhedsbreve kan indeholde invitationer til arrangementer, tilbud på abonnementer og annoncer fra tredjeparter. Dine oplysninger kan blive delt med tredjepart. I vores privatlivspolitik kan du læse mere om tredjeparter, og hvordan du tilbagetrækker dit samtykke.