Karaoke, Ukraine og voksne influencere. Her er de film, vi skal se på DOX

Cphdox/ritzau Scanpix

Det kan godt være, at vi er gode til bacon, mælkeprodukter og vindmøller – men faktisk er vi danskere også ret gode til dokumentar. Det beviser festivalen cph:DOX, der begynder onsdag, og som allerede har skabt opmærksomhed i udlandet. Her er de titler, Berlingskes filmredaktion glæder sig mest til.

At rejse er at leve, sagde en kendt dansk eventyrdigter. Vi supplerer. At se dokumentarfilm er at rejse. Ikke bare ud i verden men også ind i andre universer og erfaringer end dem, vi selv bringer med os.

Årets cph:DOX byder på en lang række film fordelt i forskellige programmer. Efter krigen begyndte i Ukraine har festivalen indlemmet endnu flere titler om forholdet mellem det østeuropæiske land og dets storebror mod øst. Andre film handler om hvordan forskellige folkeslag bruger deres sommerhus, om gourmetrestauranten Koks på Færøerne og om ungdomsliv. Der er tilmed en film om karaoke i Finland.

Som noget nyt kan cph:DOX ikke bare opleves i København. 20 danske kommuner er klar med minifestivaler, der – ligesom DOX – kan opleves rundt omkring i hele Danmark fra 23. marts til 3. april 2022. Herefter kan flere af filmene ses online frem til 10. april.

At bede os udvælge det bedste er som at skulle tømme en legetøjsbutik på syv minutter – men her er Berlingskes bud på ni spændende film på dette års cph:DOX.

Andre læser også