Hele fodboldverden skriver om stjernetrænerens reaktion på spørgsmål fra dansk journalist: »Øjeblikket var pinligt«

Liverpools manager, Jürgen Klopp, var ikke tilfreds med Viaplay-kommentatoren Niels Christian Frederiksens spørgsmål. 

Fodboldholdet Liverpools manager, Jürgen Klopp, var alt andet end tilfreds efter søndagens sene nederlag til Manchester United i FA Cup-kvartfinalen. 

Bagefter stillede danske Niels Christian Frederiksen, der kommenterer fodbold på Viaplay, et par spørgsmål, der fik Klopp til at forlade interviewet i raseri. Det kan du se i videoen ovenfor.

Spørgsmålet, der gjorde Klopp sur, lød, hvorfor Liverpool ikke spillede med den intensitet, som Klopps mandskab plejer at være garant for.

»Det er et lidt dumt spørgsmål,« svarede Klopp blandt andet og tilføjede senere, at han var »rigtig skuffet over det spørgsmål«. Forklaringen fra ham lød, at Liverpool har spillet mange kampe.

Interviewet sluttede brat, da Klopp forlod interviewet i vrede og sagde: »Du er tydeligvis ikke i stand til det her, og jeg har ikke nerverne til dig. Hvad er der galt med dig?«

Det er altid sjovt for lille Danmark, når nogen lægger mærke til os, og historien har været omtalt i en række danske medier. 

Men det er ikke kun danskere, der mener, at interviewet er bemærkelsesværdigt.

For en lang række udenlandske medier, herunder britiske The Daily Mail, franske Le Figaro og norske Aftenposten, har beskrevet episoden.

Aftenpostens kommentator Daniel Røed-Johansen skriver, at »øjeblikket var pinligt«. 

»Nogle skjuler det bedre end andre, men alle toptrænere er dårlige tabere,« skriver Røed-Johansen og fortsætter: 

»Men at andre også opfører sig dårligt, undskylder ikke Klopp. Opførslen var pinlig og helt unødvendig, og han sparker nedad.«

Niels Christian Frederiksen, som stillede spørgsmålet til Klopp, siger mandag til B.T., at han aldrig har set den slags opførsel før.

»Han fyrer sig op, og der går også ild i ham, men come on, det er da fint at spørge om den manglende intensitet. Det svarer til at spørge Pogacar om, hvorfor han ikke kunne følge med Vingegaard, dengang han blev smadret under Tour de France,« siger han til mediet. 

Jürgen Klopp annoncerede i januar, at han efter denne sæson stopper som træner for Liverpool.