Det skulle have stået færdigt i 2021, men først for et par måneder siden åbnede Filmtaget på toppen af Filmhuset i Gothersgade.
Det har været forbundet med store udgifter at bygge tagterrassen, der huser en udendørs biograf, en restaurant og café samt små interaktive stande, hvor man kan lære om og lege med film.
Og nu skal Filminstituttet spare. Derfor foretager de afskedigelser, der med en moderne omskrivning kaldes »personalereduktioner«, svarende til 12 fuldtidsstillinger. Det meddeler Filminstituttet, der ifølge cvr-registret har 174 ansatte i juli.
Instituttets opsparing er hovedsageligt anvendt til at dække stigende udgifter, og derfor er det besluttet, at der skal spares for syv millioner kroner i 2025.
Af dem skal 2,5 millioner kroner gå til uforudsete og øgede udgifter på Filmtaget, 3,5 millioner kroner skal gå til et »styrket råderum til drift, vedligehold og nye tiltag« og en million kroner afsættes til at håndtere en generel underbudgettering.
Ifølge Filminstituttet vil filmstøtten ikke blive påvirket.
Dybt beklageligt
En voldgiftssag blev indledt i september 2023 med mediehuset Egmont, der ejer Filmhuset og Filminstituttet, på den ene side og entreprenøren Juul & Nielsen, der stod bag opførelsen af Filmtaget, på den anden side.
Sagen drejer sig om forsinkelserne, og entreprenøren mener, at manglende betaling og afklaring førte til ekstraarbejde under byggeriet.
Bestyrelsesleder Trine Nielsen siger, at den igangværende voldgiftssag giver en stor usikkerhed om økonomien.
»Det er dybt beklageligt, at vi er havnet i en situation, hvor vi er nødt til at skille os af med dygtige, dedikerede medarbejdere for at få økonomien på fode. Derfor er det helt afgørende, at vi denne gang tager de beslutninger, der skal til for at skabe et økonomisk fundament for de kommende år, der er tilstrækkelig robust til både at kunne imødekomme uforudsete udgifter, sikre en effektiv kernedrift og den modernisering og de tiltag, der er nødvendige for at fremtidssikre organisation,« udtaler Trine Nielsen.
Berlingskes kunst- og arkitekturredaktør, Holger Dahl, gav Filmtaget tre stjerner.
»Som det er blevet her ved åbningen, er Filmtaget mest af alt en blandet landhandel. Stedet har sine øjeblikke, men man savner »anslaget«, man savner en sikker hånd i instruktørstolen,« skrev han.
Udsigten kan man dog ikke tage fra stedet, påpegede han.




