Dokumentarfilm fortæller om alternativ behandling af demente: »Alt for længe har holdningen været: 'De skal jo alligevel dø'«

Torsdag aften viser TV 2 filmen »Det er ikke slut endnu« om plejehjemmet Dagmarsminde, hvor en ny behandling hjælper demente til at leve uden angst og utryghed – og uden medicin. For instruktøren Louise Detlefsen blev halvandet års research og optagelser på plejehjemmet en konfrontation med hendes egen angst for død og alderdom.

Sygeplejerske Lotte Nørreslet tager sig af 86-årige Grethe, der døde i foråret 2021.

Det er en stribe interessante personligheder, man møder i Louise Detlefsens dokumentarfilm »Det er ikke slut endnu«.

Grethe er pensioneret psykolog og sexolog, mens Torkild er pensioneret apoteker. Han elsker naturen og har en mening om alting. 96-årige Inger er lidt af en pyntedukke, der elsker silkeskjorter. Hun har humoristisk sans og bliver kaldt for en festpapegøje.