Miniserien »Drømmeren« om Karen Blixen fik ros af anmelderne, og nu har den fået endnu en fjer i hatten.
Connie Nielsen, der spiller hovedrollen som den navnkundige forfatter, er nemlig blevet nomineret til en international Emmy-pris som bedste kvindelige skuespiller.
Berlingskes anmelder, sceneredaktør Jakob Steen Olsen, skrev om Connie Nielsens optræden i serien, at hun havde en vilje til at lykkes som Blixen.
»Også den fungerer som et interessant spejl for Blixens hunger. I det hele taget virker hendes kernesunde, uomtvistelige star quality som en glimrende kontrast til omgivelserne. Og Nielsens til dels eget lidt antikverede udlandsdanske er en effektiv kontrast til de øvrige medvirkendes replikføring,« skrev han.
»Drømmeren« er inspireret af Karens Blixens liv og breve og udspiller sig i 1930erne, hvor Blixen vender hjem til Danmark efter mange år i Østafrika. Hun er ruineret og fraskilt, og hendes elskede er død, da hun modvilligt flytter ind hos sin mor på barndomshjemmet Rungstedlund.
Prisuddelingen finder sted i New York 20. november, og det er 51. gang, at der bliver uddelt priser til internationale tv-produktioner. Med internationale menes her ikkeamerikanske.
Tidligere har DR-serier som »Nikolaj og Julie«, »Rejseholdet« og »Ørnen« vundet Emmy-priser, og i 2018 vandt Lars Mikkelsen prisen for bedste mandlige skuespiller for sin rolle i »Herrens Veje«.
»Drømmeren« blev også som den første danske serie nogensinde udtaget til Cannes International Series Festival i april i år, skriver Viaplay, som står bag serien, i en pressemeddelelse.
58-årige Connie Nielsen blev født i Frederikshavn og voksede op i Elling i Nordjylland. Hun har boet i USA i mange år og har spillet en lang række store roller i amerikanske film som »Gladiator«, »Djævlens advokat« og »Mission to Mars«.