»All the Beauty and the Bloodshed«

Nan Goldin og en række andre aktivister under en demonstration mod Purdue Pharma i august 2021.  Seth Wenig

Amerikanske Laura Poitras dokumentarfilm »All the Beauty and the Bloodshed« er en biografisk fortælling om fotografen Nan Goldin.

Hun dokumenterede det homoseksuelle klubmiljø i New York i tiden efter Stonewall-oprøret i juni 1969, da byens bøsser og lesbiske vendte sig offentligt mod politiets forfølgelse. Hun blev en del af en vennekreds af dragperformere, men hendes fotos af dem var ikke det freakshow, som andre fotografer tidligere havde leveret.

Filmens gennemgang af Nan Goldins kunstneriske virke ledsages af en skildring af hendes aktivistiske engagement i 1980erne som en af de førende kritikere af den amerikanske regerings passivitet overfor aids-epidemien, og senere i 00erne, da hun bliver trukket ind i kampen mod medicinalfirmaet Purdue Pharma.

Læs hele anmeldelsen her.