Godmorgen! Volodymyr Zelenskyjs kontor bekræfter, at Ukraine og USA er nået til enighed om en mineralaftale . Men først dagens andre vigtige overskrifter.
Tophistorier
En frygtet virus har kurs mod mennesker. En ny, stor pandemi kan ramme os om få år, forudser eksperter
Brugte elbiler vælter indover grænsen – men det kan give økonomiske øretæver: Sådan finder du det bedste køb
Kulturministeren reagerer efter massiv kritik af satireprogram: Der er »i den grad« grundlag for at gøre tykt grin med DR
Mandag aften blev kløften til USA dybere, og Danmark valgte side: »Nu er det pludselig Trump, der fører an i ondskabens akse«
Forbud mod mobiltelefoner løser ikke problemet, mener skoleleder: »Er det os, der skal kropsvisitere hver dag?«
Dagens vigtige: Ukraine klar til at skrive under på mineralaftale med USA

USAs præsident, Donald Trump, har de seneste uger lagt hårdt pres på Ukraines præsident, Volodymyr Zelenskyj, for at underskrive en aftale, som med Trumps ord skal sikre, at USA får pengene tilbage for den støtte, landet har ydet Ukraine de seneste tre år.
Nu har de fundet et kompromis, siger Ukraines justitsminister, Olha Stefanіsjyna, til Financial Times.
De to lande er blevet enige om en aftale om fælles udvinding af mineraler, bekræftede den ukrainske præsidents kontor til The Kyiv Independent i aftes.
En højtstående kilde i den ukrainske regering siger til nyhedsbureauet AFP, at Ukraine muligvis allerede vil underskrive aftalen på fredag.
Hverken Det Hvide Hus eller Trump selv havde sent tirsdag aften bekræftet aftalen.
Men fra den amerikanske præsident lød det ifølge BBC til journalister tirsdag, at han »hører, at han kommer på fredag« med henvisning til Zelenskyj.
»Det vil være helt i orden med mig, hvis han gerne vil det, og hvis han vil underskrive aftalen med mig.«
Ifølge Financial Times, som har læst aftaleteksten, har USA droppet kravet om at få de første 500 milliarder dollar i potentiel indtjening fra udvinding af naturressourcer i Ukraine.
Der vil blive oprettet en særlig investeringsfond, hvor Ukraine skal lægge 50 procent af indtægterne fra blandt andet mineraler, olie og gas. Denne fond skal investere i projekter i Ukraine, lyder det.
Det er ikke fastslået, hvor stor en andel af fonden, USA kan få.
Som Berlingskes Ruslandskorrespondent, Emil Rottbøll, bemærker, har Zelenskyj dog ikke fået dét, han ønskede sig mest.
Det var Ukraine selv, der foreslog USA at investere i landets sjældne jordarter for at give den nye præsident Trump en hel konkret grund til at fastholde våbenhjælpen.
Til gengæld ville Ukraine have amerikanske sikkerhedsgarantier.
Men aftalen indeholder ifølge Financial Times ingen sikkerhedsgarantier til Ukraine.
»Sikkerhedsgarantierne er det absolut vigtigste. Men det virker til, at man er mere interesseret i at holde sig så tæt på Washington som muligt,« lyder analysen fra Berlingskes USA-korrespondent, Jacob Heinel Jensen.
Dagens Pilestræde
Danske kvinder ligger i bund i EU, når det kommer til antallet af raske leveår. Faktisk kan en dansk kvinde forvente godt 11 færre raske år end en svensk kvinde. Og det står ikke meget bedre til hos mændene.
1,2 millioner danskere lever med en kronisk sygdom. Og vi er et geografisk hotspot for autoimmunitet. Hvorfor? Og hvorfor fylder autoimmune sygdomme ikke mere i vores debat om sundhed, når problemet er så stort?
Dagens gæst hos Anne Sofie Allarp er Flemming Pociot, professor i endokrinologi og forsker i autoimmunitet.
Lyt til Pilestræde her eller klik på afspilleren herunder.
Fik du læst?
Demens | 1.700 danskere dør hvert år af sygdommen. Nu kommer forskere med »banebrydende teori«
Lingo | Konsulenter og revisorer griner hele vejen til banken – velkommen til alletiders bullshit-bingo
Stalking | Aminata Corr Thrane: Det er yderst uklædeligt, at så prominente og magtfulde kvinder vælger at slå ring om Sisse Sejr




