Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
To mænd på 21 og 55 år er blevet idømt fængselsstraffe på henholdsvis fem og fire år for at have opbevaret mere end 200 kilo dynamit på en adresse på Amager.
Det har Københavns Byret afgjort torsdag middag, skriver Københavns Politi i en pressemeddelelse.
Den store mængde sprængstof blev fundet under en planlagt politiaktion i et skur i Sundby 18. april, skriver politiet.
De to tiltalte erkendte sig ved torsdagens retsmøde skyldige og modtog dommene.
De to mænd, der har en venskabelig relation, har siddet varetægtsfængslet siden anholdelsen i april. Den 21-årige er ifølge politiet tilknyttet motorcykelklubben Navajo MC fra Vig. Det er ifølge politiet en støtteklub til rockerklubben Satudarah, skriver B.T.
»Jeg havde ikke umiddelbart nogen plan med sprængstoffet,« sagde han ifølge mediet under retsmødet.
»Jeg købte sprængstoffet nogle uger inden min anholdelse af en bekendt, som jeg pludselig stødte ind i. Han virkede rimelig desperat, og jeg købte det uden at tænke mig om,« lød det.
Sammen med sprængstoffet fandt politiet også to tændsatser, men de mange kilo var ikke umiddelbart i eksplosionsfare under opbevaringen. Det skriver politiet.
Det var efterforskere fra Grænsecenter Øresund (GCØ), der hører under Københavns Politi, som slog til på adressen i april.
GCØ er et samarbejde mellem dansk og svensk politi og har til formål at efterforske grænseoverskridende kriminalitet i Øresundsregionen.
Redskabsskuret befandt sig på den 55-åriges adresse og ifølge B.T. vurderer flere eksperter, at en eksplosion af den størrelse ville kunne være livsfarlig i en radius af 135 meter.
Politiet har i den forbindelse beregnet, at 160 personer havde folkeregisteradresse inden for den afstand af skuret.
/ritzau/