Statsminister Helle Thorning-Schmidt forlader for en stund al trængslen med den forliste betalingsring og indleder et officielt besøg i USA.
Hun er inviteret af USAs præsident Barack Obama, som i øvrigt har stillet USAs fornemste gæstebolig, Blair House, lige over for Det Hvide Hus, til rådighed for statsministeren, skriver TV 2.
Også forhenværende statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) blev tilbudt huset, da han besøgte Obama sidste år, og ifølge TV 2 understreger amerikanerne dermed, at der eksisterer et særligt forhold til Danmark.
Økonomi og udenrigspolitik på bordet
Statsministeren skal mødes med Barack Obama i morgen fredag kl. 15.00, og der er lagt op til diskussion af en række tunge emner.
Udover det dansk-amerikanske forhold skal de to ifølge statsministeriet tale om den økonomiske situation i EU og USA, det danske EU-formandskab og formentligt også det kommende NATO-topmøde og indsatsen i Afghanistan, situationen i Mellemøsten og Nordafrika, Arktis samt bekæmpelse af terrorisme og pirateri.
Der har desuden været spekuleret i, om Barack Obama vil tage skatteminister Thor Möger Pedersens planer om at forhøje momsen på udenlandske magasiner - som National Geographic og Times - op under besøget. Det sker efter to medlemmer af den amerikanske kongres har skrevet til Obama og krævet, at præsidenten beder Helle Thorning-Schmidt om at skrotte forslaget.
Lovforslaget betyder, at prisen på blade og magasiner trykt uden for EU vil stige kraftigt, og da USA eksporterer omkring 9 millioner magasiner til Danmark årligt, vurderer USA-ekspert Mads Fuglede overfor DR, at det ikke er umuligt, at Barack Obama tager sagen op.
- Det er et valgår, og præsident Obama vil gerne fremstå som en, der beskytter amerikanske job. Derfor tror jeg, at der er en god mulighed for, at Obama vil bruge denne sag og nævne den over for Helle Thorning-Schmidt, siger Mads Fuglede til DR.
I dag torsdag mødes Helle Thorning-Schmidt med den administrerende direktør for Den Internationale Valutafond, Christine Lagarde, for at drøfte den globale økonomiske situation.