Torsdag blev Teslas markedsværdi decideret rundbarberet, da elbilgigantens aktier faldt med 12 procent.

Det var dermed aktiens værste dag i 21 måneder og resulterede i, at Teslas samlede værdi faldt med 80 milliarder dollar svarende til omkring 550 milliarder danske kroner.

Faldet kom som reaktion på et regnskab for 2023, som ikke levede op til forventningerne, skriver CNN.

Godt nok blev der leveret 38 procent flere Teslaer verden over, men det tal skal sammenlignes med, at der de seneste mange år er rullet omtrent 50 procent flere Teslaer af samlebåndet hvert år.

Ligeledes er indtjeningen på tre procent i sidste kvartal af 2023 lavere, end hvad markedet havde forventet.

I det hele taget har 2024 været et svært år for Tesla, og alene siden første januar er markedsværdien faldet med hele 210 milliarder dollar, svarende til omtrent 1.441 milliarder kroner.

Ifølge virksomheden selv har der været flere genstridige flaskehalse i leveringskæderne, som blandt andet er udløst af coronakrisen. Men også den stigende konkurrence fra kinesiske elbilproducenter som BYD har presset Tesla.

Ifølge Dan Ives, der er analytiker ved markedsresearchvirksomheden Wedbush, skyldes faldet også, at den administrerende direktør i Tesla, Elon Musk, længe ikke har formået at svare på, hvorfor det halter med indtjeningen og leveringsdygtigheden, skriver CNN.

Tesla har de seneste år igen og igen dumpet priserne med endog meget store beløb, og så sent som i sidste uge skar Tesla titusindvis af kroner af alle udgaver af Model Y, som er fabrikantens mest populære bil.

Én model faldt med 30.000 kroner, mens den dyreste Model Y er faldet med 78.000 kroner.

Det har sendt chok gennem elbilmarkedet.

Priskrigen er desuden også et teslask modsvar på indtoget af billige kinesiske biler på verdensmarkedet.