Godmorgen og velkommen til en dag, der byder på mange spændende begivenheder både i udlandet, i danske retssale, i sportens og i kulturens verden.

Lad os tage tingene i den nævnte rækkefølge.

Den sindsoprivende storpolitiske konflikt med både sabelraslen og propaganda omkring Ukraine fortsætter. NATOs forsvarsministre mødes i Bruxelles, hvor de blandt andet skal drøfte situationen, og i Ukraine har præsident Volodymyr Selenskyj udråbt onsdag til »Sammenholdets dag«. Præsidenten sagde mandag, at han har modtaget informationer, der peger i retning af, at Rusland vil indlede et angreb mod landet netop i dag. Berlingskes korrespondent Simon Kruse rapporterer fra Kiev.

Herhjemme skal Østre Landsret i dag tage stilling til, om den varetægtsfængslede chef for Forsvarets Efterretningstjeneste, Lars Findsen, skal løslades. Han er mistænkt for at have lækket højtklassificerede oplysninger og har siddet fængslet siden begyndelsen af december.

Også retten i Glostrup skal behandle en usædvanlig sag, dog med en en helt anden straframme. Retten afsiger dom i en sag mod en politibetjent, der er tiltalt for forsømmelse i tjenesten. Han glemte en ladt pistol på et toilet på det hospital, hvor han bevogtede en drabssigtet person, som oven i købet fik fat i pistolen. Det må vist være det absolutte mareridt for enhver betjent. Der er krav om bøde på 10.000 kroner.

Så til sportens verden. I dag er en historisk dag for dansk ishockey. Danmark møder her til morgen dansk tid Rusland i OL-kvartfinalen i ishockey. Så langt er et dansk hold aldrig tidligere kommet, og hvis ællingen slår bjørnen, vil det ud over den sportslige triumf også have en vis symbolsk værdi.

Og sidst, men ikke mindst kulturlivet. I dag har den allestedsværende streamingtjeneste Netflix premiere på den tredelte 4,5 timer lange Kanye West-dokumentar med titlen »Jeen-Yuhs«. Den amerikanske rapper, som tidligere gik under navnet Kanye West, skiftede officielt navn til Ye i oktober sidste år.

I Berlin uddeles på filmfestival Berlinalen de årlige prestigefyldte priser Sølvbjørnen og Guldbjørnen, flere af hver slags, for årets bedste film.

Næsten hver anden byrådskandidat oplevede chikane og trusler

»Vi kommer og knepper dig.« Når byrådsmedlem i Albertslund Hediye Temiz (R) kigger sin indbakke igennem, er det ikke atypisk, at der ligger sådan nogle kommentarer og venter på hende. Under efterårets valgkamp fik hun desuden flået 50 af sine 150 plakater ned af lygtepælene, skriver Politiken.

Og hun er langtfra den eneste lokalpolitiker, der har oplevet chikane eller modtaget trusler.

Ifølge en ny rapport fra Institut for Menneskerettigheder oplevede hele 45 procent af kandidaterne under den seneste kommunale valgkamp i efteråret at blive udsat for chikane eller trusler i form af vold, hærværk mod valgplakater, hadefulde kommentarer på sociale medier eller tilråb på gaden, når de for eksempel var ude at uddele flyers. Det er især yngre kvindelige og kandidater fra etniske minoriteter, der står for skud.

Byggeriet af det nye supersygehus i Nordjylland har endnu engang overskredet budgettet. Sygehuset bygges i Aalborg Øst og bliver på 170.000 kvadratmeter.
Byggeriet af det nye supersygehus i Nordjylland har endnu engang overskredet budgettet. Sygehuset bygges i Aalborg Øst og bliver på 170.000 kvadratmeter. Henning Bagger

Sygehusbyggerier bliver forsinket og meget dyrere end budgetteret

Byggeriet af Nyt Aalborg Universitetshospital er forsinket. Igen. Det store byggeri skubbes i mindst seks måneder, så hospitalet tidligst kan åbne dørene i 2024, skriver Jyllands-Posten.

Da det første spadestik til byggeriet blev taget i 2013, var forventningen, at det nye universitetshospital skulle stå færdigt i 2020, men siden er tidsplanen udskudt flere gange. Samtidig stiger den forventede pris for projektet nu med yderligere 130 millioner kroner.

Med opjusteringen på 130 millioner kroner er projektets totalramme på knap fem milliarder kroner nu overskredet med i alt 572 millioner kroner. Men Region Nordjylland forventer at få udbetalt 200 millioner kroner fra projektforsikringen, hvilket pynter på tallene.

Det er ikke kun i Nordjylland, at tidsplan og budgetter på nye supersygehuse skrider. Også projekterne i Nordsjælland og Herlev har problemer med forsinkelser og budgetter.

Flere syriske flygtninge får permanent ophold

Debatten om udvisninger af syrere har gang på gang trukket overskrifter, men nu peger særligt ét tal på en helt ny tendens, skriver Jyllands-Posten.

Antallet af syrere på permanent ophold er steget til nye højder, og flere vil følge, vurderer eksperter. Gruppen kan ikke sendes hjem, hvis der kommer fred i det borgerkrigsramte land.

192 syrere fik sidste år fik permanent ophold i Danmark, og det er en markant stigning sammenlignet med årene forinden. For første gang i minimum ti år er Syrien nu på listen over lande, hvorfra flest får permanent ophold i Danmark.

Ruslands præsident, Vladimir Putin, fotograferet ved det fælles pressemøde med den tyske kansler, Olaf Scholz, i Moskva tirsdag.
Ruslands præsident, Vladimir Putin, fotograferet ved det fælles pressemøde med den tyske kansler, Olaf Scholz, i Moskva tirsdag. Sputnik/Reuters/Ritzau Scanpix

Putin åbner en ny front i Ukraine, og det er ikke et angreb på Kiev

Et uventet skridt i Moskva har rettet alles øjne mod det østlige Ukraine.

Vladimir Putin har fået »en ladt pistol« forærende, og nu er spørgsmålet, hvornår den går af, skriver Berlingskes korrespondent Simon Kruse fra Ukraines hovedstad Kiev.

»Jeg tror, vi vil se en afgørelse allerede i denne uge,« siger en af Ukraines mest erfarne politiske iagttagere, Volodymyr Fesenko, i et interview med Berlingske.

»De fleste ukrainske eksperter tror, at risikoen for en stor krig er meget lille, men at risikoen for en mindre militæroperation er stor,« siger Fesenko, der også har en forklaring på de markante amerikanske forudsigelser.

»Jeg ser det sådan, at amerikanerne har valgt at offentliggøre alle mulige efterretninger for at udelukke, at Rusland gør det. Ingen starter en krig på en offentligt kendt dato,« siger han.

Mærsks våbenfabrik solgte våben til krigsramt land for millioner

Mærsks tidligere våbenfabrik DISA solgte våben for millioner af kroner til det krigsramte land Indonesien i midten af det forrige århundrede, skriver Berlingske.

To gange bremsede de danske myndigheder eksporten på grund af konflikterne, men efter henvendelser fra DISA fik fragtskibene alligevel tilladelse til at sejle.

»Det her handler ikke bare om en virksomheds våbenhandel. Det handler også om en virksomhed, der lykkedes med at påvirke dansk udenrigspolitik. Det tilføjer et nyt lag til historien, fordi det viser, at Danmark de facto eksporterede våben til krigsførende nationer i 60erne. Og det har vi ikke haft kendskab til før,« siger Steen Andersen, seniorforsker og arkivar ved Rigsarkivet.

Han omtaler våbenhandlerne som en tilføjelse til danmarkshistorien, og at det »skriger på en større undersøgelse af Danmarks rolle under Den Kolde Krig«.

Skolerne i Københavns Kommune kan fejre, at de har et højere karaktergennemsnit end landets skoler som helhed.
Skolerne i Københavns Kommune kan fejre, at de har et højere karaktergennemsnit end landets skoler som helhed. Emil Helms

Københavns skoleelever har karakterer over gennemsnittet

I en årrække klarede de københavnske folkeskoleelever sig dårligere ved skolernes afgangseksamen end landsgennemsnittet.

Sådan er det ikke længere.

Ved sommerens afgangseksamener sidste år var karaktergennemsnittet i Københavns Kommune 7,8, mens det på landsplan lå på 7,7, skriver Berlingske.

»Jeg kan jo konstatere, at den københavnske folkeskole er langt bedre end sit rygte. Det glæder mig selvfølgelig rigtig meget, men ambitionen er, at vi skal ligge blandt de bedste. Jeg har høje ambitioner om, at vi får skoler, som ligger i landets top-10 over højeste karaktergennemsnit,« siger Jakob Næsager (K), ny børne- og ungdomsborgmester i Københavns Kommune

Det skete i dag:

1937: Via det amerikanske firma DuPont får Dr. Wallace Hume Carrothers patent på kunststoffet nylon.

1987: Sømandsbossen Preben Møller Hansen afleverer 20.000 underskrifter til Indenrigsministeriet for at opstille sit nye parti, Fælles Kurs, til Folketinget. Partiet bliver valgt ind med fire mandater, alle tidligere medlemmer af DKP.