Vi kender fortællingen om den nærmest overjordiske skønhed, der malede en smule, giftede sig med kunstnergeniet P.S. Krøyer og opgav penslen. Men meget mindre om årene efter Marie Krøyer holdt op med at male, hvor hun tegnede, skabte møbel-, tekstil- og interiørdesign.
For eksempel står der en vidunderlig blå og rosa bænk i Holger Drachmanns hus, som hun formgav. Forhåbentlig er den med på udstillingen, der omsider tager Marie Krøyer alvorligt og viser hele hendes værkproduktion – deriblandt tre miniaturemodeller af Marie Krøyers tre hjem i henholdsvis Skagen, København og Sverige, der betragtes som hendes kunstneriske hovedværker.
»Marie Krøyer« vises frem til 3. september på Skagens Museum, Brøndumsvej 4, 9990 Skagen.
Fotokredit: Marie Krøyer: Tremmemøblement dekoreret med lasurmalet pyrografi, 1899. Nationalmuseet. Foto: Roberto Fortuna