Populær borgmester kan nu ligne Storbritannien næste leder – stort drama forude
Her er alt, du skal vide, for at komme i gang med dagen.

Her er alt, du skal vide, for at komme i gang med dagen.

Godmorgen! En britisk borgmester har øjnene rettet mod Downing Street – og måske har han en reel mulighed. Men først dagens andre vigtige overskrifter.
Mens regeringsforhandlingerne har fået borgerligt fokus, simrer og syder det i blå blok: »Kan han ikke bare hoppe i havnen?«
På et enkelt år har landets kommuner udbetalt tabt arbejdsfortjeneste for 2,8 milliarder kroner til forældre, der går hjemme med deres børn: Det er »et kæmpe samfundsproblem«.
Liberal Alliances Henrik Dahl har på nærmeste hold set højreekstremismen vokse i Europa. Nu advarer han mod Løkkes plan.
»Topadvokat har i to år undersøgt sin tidligere kollega Nicolai Dyhr: »Han har svigtet sit ansvar«.
Midterregeringer har historisk set været upopulære, og danskerne havde det svært med SVM-regeringen. Nu hungrer de efter en ny midterregering.

Der samler sig mørke stormskyer over premierminister Keir Starmer.
Torsdag trak Wes Streeting sig som britisk sundhedsminister, hvilket gjorde ham til den femte minister inden for ganske få dage, der har trukket sig på grund af manglende tillid til premierministeren.
Hvad værre er for Starmer, er, at der nu er mere end 90 parlamentsmedlemmer fra Labour, der opfordrer ham til at træde tilbage som premierminister.
Labour-lederen er dermed under stødt stigende pres, og det stoppede langt fra med Wes Streetings exit.
For i Manchester rører populære borgmester Andy Burnham nu for alvor på sig og gør sig klar til at udfordre Starmer.
Parlamentsmedlem fra Manchester Josh Simons trak sig fra sit embede, så Andy Burnham kan stille op til parlamentsvalget. Burnham skal sidde i parlamentet for at kunne udfordre Keir Starmer som leder.
»Jeg træder til side, så Andy Burnham kan vende hjem,« meddelte Josh Simons.
Selv har Keir Starmer ikke tænkt sig at forhindre Burnham i at stille op som parlamentsmedlem, sådan som han tidligere har gjort.
Burnhams vej er dog ikke helt simpel. For at blive valgt ind i parlamentet skal han vinde et suppleringsvalg i distriktet Makerfield, hvor højrefløjspartiet Reform UK for nyligt slog Labour klart ved lokalvalget.
Reform UKs leder, Nigel Farage, har udtalt, at man vil gøre alt for at besejre Burnham ved det kommende suppleringsvalg. Valgdatoen er endnu ikke afklaret.
Vinder Burnham dette valg, venter der er et opgør om magten i Storbritannien.
Udvisningspolitik | Regeringens kamp mod kriminelle udlændinge fortsætter i Europas fjerneste afkrog: Her er Danmarks drømmescenario.
Narkobander | Hun råbte højest mod de svenske narkobander. Så ramte hun et vejskilt – det afslørede en helt anden historie
Præsidentbesøg | Xi trækker en iskold streg i sandet: Trumps »ven« advarer om farlig fælde
God dag!