Populær app lukker

Det er den mest anvendte fartkontrol-app i Danmark. Men fra udgangen af måneden kan du ikke længere bruge den.

Hvis du bruger appen Fartkontrol.nu, skal du skynde dig at downloade en ny app. Fold sammen
Læs mere
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix (Arkivfoto)
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Det er nok de færreste, der synes, det er sjovt at få en fartbøde.

Derfor har flere end 300.000 danskere benyttet sig af gratisappen Fartkontrol.nu, der giver besked, hvis du nærmer dig fartkontroller på vejen.

Men nu må man altså finde alternativer, hvis man vil undgå en bøde – appen lukker nemlig ved udgangen af januar, skriver Avisen Danmark.

»Det er med stor ærgrelse, at vi ikke har mulighed for at drive appen videre på grund af tekniske udfordringer og nye krav fra Google Maps, vi ikke er i stand til at imødekomme,« skriver Fartkontrol.nu.

Google Maps kan ikke længere understøtte appen, lyder det.

Fartkontrol.nu er blevet opkøbt af selskabet Saphe, der har trafikapps, men som også laver fysiske trafikalamer til biler.