Det bliver betegnet som et af de vigtigste historiske dokumenter i Storbritannien, men stod det til to ældre damer, var det givetvis blevet smadret efter en aktion på det britiske nationalbibliotek, British Library, fredag.

Bevæbnet med hammer og mejsel angreb præsten Sue Parfitt på 82 og Judith Bruce på 85 dokumentet Magna Carta, der er udstillet i en glasmontre på British Library i London.

Efterfølgende limede de to kvinder sig fast til glasmontren. 

Det skriver flere britiske medier, blandt andet BBC.

De to ældre kvinder er klimaaktivister og holdt bannere op fra den kontroversielle aktivistgruppe Just Stop Oil. Her stod der, at de britiske myndigheder bryder loven. Hvilken lov er uklart.

Præsten Sue Parfitt på 82 og Judy Bruce på 85 protesterede ved aktionen på British Library i London, hvor de forsøgte at smadre det historiske dokument Magna Carta. 
Præsten Sue Parfitt på 82 og Judy Bruce på 85 protesterede ved aktionen på British Library i London, hvor de forsøgte at smadre det historiske dokument Magna Carta.  Just Stop Oil/Reuters/Ritzau Scanpix

»Just Stop Oil« har tidligere angrebet historiske malerier på britiske museer.

Dokument er uskadt

Magna Carta er da også et vigtigt dokument i engelsk historie. Dokumentet stammer fra 1200-tallet og er det første engelske dokument, der understreger, at ingen står over loven. Heller ikke kongen.

Fordi det også blandt andet understreger, at alle har ret til en retfærdig rettergang, bliver det opfattet som et afgørende historisk dokument i menneskerettighedernes historie.

British Library nåede at gribe ind over for de to ældre klimaaktivister og forhindrede dermed yderligere skade på dokumentet, der er uskadt. Det skrev British Library i en officiel meddelelse fredag.

De to kvinder er nu blevet sigtet for hærværk mod det historiske dokument. 

Kvinderne blev løsladt mod kaution, men skal møde for retten 20. juni.