Nøgenbilleder: Sådan er reglerne

Med Snapchat og andre digitale medier, er det blevet let som aldrig før at dele nøgenbilleder – både af sig selv og andre. Men hvordan er loven omkring de private billeder? Det giver en juraprofessor her svar på.

AFP PHOTO / LIONEL BONAVENTURE Fold sammen
Læs mere
Foto: LIONEL BONAVENTURE

Det startede med Viborg-mappen, men siden har DR kunnet fortælle, at det bestemt ikke kun er i den jyske by, unge deler nøgenbilleder af sig selv og andre med hinanden. En rundspørge af DR2 Dokumentar afslører, at SSP-konsulenter i minimum 36 kommuner er bekendt med lokale arkiver af nøgenbilleder af unge piger og drenge. Men hvordan er reglerne på området? Det svarer Sten Schaumburg-Müller, professor ved juridisk institut på Syddansk Universitet, her på.

Er det ulovligt at sende et nøgenbillede af sig selv til sin kæreste?
»Nej, overhovedet ikke.«

Er det ulovligt for kæresten, at sende billederne videre?
»Det kan det være. Selvfølgelig kan du give samtykke til det, men ellers er det faktisk strafbart. Oplysninger og billeder, der er private – som man jo nok må sige, at nøgenbilleder er – kan man faktisk ikke uden videre dele, hvis ikke man har fået lov. Hver gang man deler den her slags ting, skal man spørge sig selv: Er der samtykke fra personen, der er på billedet? Hvis ikke, så skal man bare lade være med at dele det videre.«

Hvad er samtykke?
»Samtykke betyder, at man er indforstået med handlingen. Det kan enten være udtrykkeligt, hvor man siger »Ja, du må gerne dele det her,« eller stiltiende. Men så skal man være opmærksom på, at der godt kan være givet samtykke til at tage billedet – men ikke at dele det videre. Så bare fordi din kæreste tager et billede af dig, må han eller hun ikke nødvendigvis sende det til andre.«

Hvad er strafferammen?
»Hvis man deler et nøgenbillede af en anden person, uden hans eller hendes samtykke, så vil det være et brud på §264d, som er loven om privatlivets fred. Det kan straffes med op til seks måneders fængsel. På nær hvis du er under 15 år, så er du under den kriminelle lavalder.«

Er reglerne forskellige alt efter om man er over eller under 18?
»Ja, det er de. Først og fremmest er man nødt til at spørge: Hvis man er under 18, kan man så overhovedet give samtykke til den slags, når man ikke engang er myndig? Det kan man diskutere. Og jo yngre personen, der samtykker, er, desto mere problematisk vil det være. Desuden er der også nogle regler om spredningen af børnepornografi – og det er nogle noget mere hidsige paragraffer end loven om privatliv«

Betyder det, at en 16-årig kan blive dømt for børnepornografi, hvis han deler et billede af sin 14-årige ekskæreste?
»I princippet kan det være børneporno efter straffelovens §235. Men i praksis vil det nok blive anset ligesom hvis en dreng, der lige er fyldt 15, har samleje med en pige lige under 15: Det er som sådan strafbart, men i praksis skal der være større aldersforskel før man straffer for §235. Men det kan være anderledes, hvis det drejer sig om hævnporno.«