Om vinteren er befolkningstallet kun på fem personer. Fupperne, som de hedder, er soldater, der har tegnet kontrakt med forsvaret om 26 måneders ophold i Rigets fjerneste afkrog på Station Nord på Grønlands nordøstlige hjørne.
Men siden stationen blev bygget med amerikansk hjælp i midten af 1950erne som vejr- og telestation og med egen landingsbane er området omkring de fyrre bygninger svinet til med titusindvis af spildt brændstof, tusindvis af tomme, rustne olietønder langs kysten og en losseplads, kaldet "dumpen", hvor affald er brændt af.
Men nu er forsvaret omsider gået i gang med at rydde op efter mere end halvtreds år. Både på Station Nord og den sydligere Mestersvig har Forsvarets Bygningstjeneste kortlagt forureningen. Det første forbrændingsanlæg på Station Nord er taget i brug. De 2.000 gamle tønder, der flød langs kysten er samlet i et depot med yderligere et par tusinde tønder, som venter på en af de sjældne somre, hvor isen tillader at få et skib ind, som kan fjerne tønderne.
En nøgleperson i oprydningen er civilingeniør Birgitte Blicher fra bygningstjenesten, som har brugt fire år på at planlægge. Blandt andet har forsvaret indhentet 182 boreprøver fra området, som skal vise, hvor udbredt olieforureningen er ved Station Nord.
"Vi
kortlægger, hvor der er forurenet, og hvor kraftig forureningen er," Birgitte
Blicher til Forsvarets Mediecenter . "Og uanset om vi snakker Mestersvig eller Grønnedal, er omfanget
desværre nedslående. Men det mest tilfredsstillende ved den store opgave er, at
vi efterfølgende rydder op, laver afværgeforanstaltninger, forsker og udvikler
metoder til forureningsbekæmpelse i Arktis. Og sidst, men ikke mindst indfører
rutiner og installationer, der skal forebygge, at der i fremtiden sker uheld
med håndteringen af olie."
Miljøingeniør Marie Louise Thomsen fra firmaet NIRAS, der står for boreprøverne, oplyser, at olieforureningens udbredelse eftersøges helt ud i stationens periferi og ned mod kysten. Derpå graver man grøfter, som leder smeltevand uden om det forurenede område, hvorved udvaskning til fjorden minimeres.
Seneste udslip skete i april i år, hvor 30.000 liter flybrændstof slap ud. Hovedparten viste sig umulig at samle op. Men nu er stationen også udstyret med en olieskimmer, der kan opsamle spildt brændstof.