Herbergsleder skal betale 1.795.115 kroner tilbage

Stifteren af nødherberget 'En varm seng', April Chris, skal betale tilskud på i alt 1.795.115 kroner tilbage til staten. Det kræver Social- og Integrationsministeriet.

April Chris, leder og stifter af herberget 'En varm seng'. Fold sammen
Læs mere
Foto: Bax Lindhardt
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

April Chris skal betale to tilskud på 1.322.900 kroner og 472.215 kroner tilbage, fordi hun ikke har redegjort for brugen af pengene, der et givet til 'En varm seng's herberg i København og Horsens.

- Enten skal hun betale hele tilskuddet tilbage, eller også skal hun fremkomme med et retvisende regnskab, siger Henrik Thorning, der er kontorchef i Social- og Integrationsministeriet.

April Chris blev tidligere på året bedt om at indlevere et regnskab over hvad tilskuddet er blevet brugt til, men ifølge en redegørelse udarbejdet af BDO Kommunernes Revision er det ikke sket.

I stedet for et retvisende regnskab har April Chris afleveret en papkasse med papirer. Blandt papirerne er der bilag for 98.101,38 kroner, men hvad resten af pengene er blevet brugt på, fremgår ikke. April Chris har end ikke afleveret en lejekontrakt der dokumenterer, hvor herberget i København har haft adresse siden februar 2011.

AF BDOs redegørelse fremgår det, at der er foretaget kontante hævninger fra herbergets fire konti for i alt 383.700 kroner, ligesom der er udstedt checks på 295.723 kr til ukendte personer.

- De foretagne hævninger er formentlig projektet uvedkommende, og projektet burde have krævet det for meget udbetalte tilbage, skriver DBO i redegørelsen.

Købte bil, telefoner og Macbook Air

I redegørelsen rejser DBO mistanke om, at April Chris har brugt løs af de hjemløses penge til eget forbrug.

- Der kan være en sammenblanding af økonomi mellem projekterne og projektansvarliges private økonomi, idet der forekommer et stort mellemværende i projekternes favør, skriver DBO i redegørelsen.

Redegørelsen bestyrker tidligere fremsatte anklager om, at April Chris købte ting til sig selv for herbergets penge. I redegørelsen fremgår det, at herberget købte en dieselbil uden købsfaktura, og det undrer DBO, at der både er indkøbt diesel og benzin for herbergets penge. Derudover er der indkøbt telefoner og 2 Mac Book Air uden at det fremgår, hvem de er købt til og om der betales multimedieskat.

LÆS OGSÅ: Minister i vildt skænderi på herberg 'En varm seng' blev oprettet under isvinteren i 2010, hvor der var frygt for, at hjemløse ville fryse ihjel. Projektet fik masser af positiv medieomtale og April Chris blev udråbt til helt.

Det fremgår BDOs rapport, at 'En varm seng' foruden milliontilskuddet har modtaget donationer fra private for 836.713 kroner. Dertil kommer kontante donationer, som ikke er registreret på herbergets konti.

Senere viste det sig, at herberget husede flere kriminelle indvandrere uden opholdstilladelse, der brugte herberget til at skjule tyvekoster.

Mistænkt af sine kolleger

I Juni 2011fortalte flere tidligere ansatte og frivillige til B.T., at de mistænkte herbergsleder April Chris for at have sammenblandet sin egen og herbergets økonomi.

- April bruger penge, som hun har lyst. Hver gang der kom en stor donation, fik hun en ny ting. Hun sagde, at pengene blev lagt i pengeskabet, men herberget har ikke et pengeskab, sagde en ansat til B.T.

Få dage efter valgte tre tidligere ansatte at meldte April Chris til politiet.

De afleverede en bunke bilag til politiet, der viste, at der var brugt penge på barregninger, madvarer, en jukebox og to fladskærme købt i El-giganten. Varer som ifølge de ansatte ikke er blev brugt på herberget.

'En varm seng' har fået en frist til 31. oktober til enten at betale tilskuddet på 1.795.115 koner tilbage eller fremkomme med et retvisende regnskab.

B.T. har forgæves forsøgt at få en kommentar fra April Chris.

INFOshop: Danskerne: Udlændinge skal være som os