Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Fødevarevirksomheden Crown-Foods A/S har set sig nødsaget til at tilbagekalde et ukendt antal flasker dressing fra danske supermarkeder.
Det er et parti af den populære variant, Thousand Island, der ikke er allergenmærket ordentligt. Fødevarestyrelsen skriver på sin hjemmeside, at det ikke fremgår af deklarationen på flasken, at produktet indeholder allergenet sennep. Dermed risikerer personer, der er overfølsomme over for sennep, at blive syge af at spise dressingen.
Helt specifikt drejer det sig om den dressing, der bærer navnet »Chef’s Finest Thousand Island Dressing 0,5 % fedt«. Den er i plastflaske, og nettovægten er på 425 gram.
De berørte flasker bærer holdbarhedsdatoerne 25. juli 2014, 16. januar 2015, 05. marts 2015 og 31. marts 2015.
Fødevarestyrelsens råd til forbrugerne er - indlysende nok - at personer, der ikke kan tåle sennep, skal afholde sig fra at spise dressingen.
BNB