En »ny fase« i krigen er begyndt efter anden bølge af spektakulære angreb

Her er alt, du skal vide, for at komme i gang med dagen.

Godmorgen! En ny bølge eksplosioner ramte onsdag eftermiddag Libanon. Men først dagens andre vigtige overskrifter.

Tophistorier 

  1. Den amerikanske centralbank har sat renten ned med et halvt procentpoint og ændret sine forventninger til den fremtidige udvikling.

  2. Politiker Sólbjørg Jakobsen (LA), der selv blev enlig mor som ung, vil have et opgør med automatisk velfærd til enlige mødre.

  3. Svindelreklamer er endnu en gang i omløb på danske nyhedssites.

  4. Ny bog om det danske kongehus' mulige naziforbindelser kaldes »smudslitteratur«. Forfatteren svarer på kritikken.

  5. Den israelske efterretningstjeneste Mossad bruger frygt som sit stærkeste våben. 

Dagens vigtige: Angrebet på Hizbollah fortsætter

Onsdagens eksplosioner gik også ud over en butik, der sælger telefoner.  Hassan Hankir/Reuters/Ritzau Scanpix

Tirsdag var det Hizbollah-medlemmernes personsøgere, der sprang i luften. Onsdag eftermiddag begyndte eksplosionerne så på ny. 

Denne gang var det formentlig Hizbollah-medlemmers walkie-talkier, der sprang i luften. 

Det fulde omgang af skaderne står endnu ikke klart, men de libanesiske sundhedsmyndigheder meldte torsdag morgen om over 450 sårede og 20 dræbte. 

I Beirut blev et begravelsesoptog for Hizbollah-krigere, der var blevet dræbt dagen før, afbrudt af en højlydt eksplosion.

I panikken begyndte militsfolkene at råbe til de tilstedeværende, at de skulle tage batterierne ud af deres telefoner og kaste dem bort, berettede The New York Times' udsendte.

En video fra begravelsen optaget af den libanesiske tv-station Al Jadeed viser deltagerne løbe skrigende bort efter eksplosionen.

Selvom alle er enige om, at det er Israel, der står bag både tirsdagens og onsdagens angreb, har landets regering stadig ikke taget ansvar for nogen af angrebene. 

I det hele taget har det været sparsomt med reaktioner fra den israelske premierminister, Benjamin Netanyahu. 

Kort efter gårsdagens angreb delte hans regeringskontor et kort tisekunders-klip med premierministeren. 

»Vi vil bringe beboerne i nord tilbage til deres hjem i sikkerhed,« lød det fra premierministeren, der altså ikke med ét ord kommenterede de to angreb. 

Med sin kortfattede kommentar flytter Netanyahu fokus – og muligvis også krigen – mod den nordlige flanke. Spørgsmålet er, hvad det får af betydning for krigen i Gaza syd for Israel.

Meldingen fra Netanyahu kom, samtidig med at den israelske forsvarsminister har sagt, at krigen er på vej ind i en »ny fase«.

Hizbollah har angrebet Israel langs landets nordlige grænse tusindvis af gange siden 7. oktober sidste år.

Dagens Pilestræde

Flere end 30 byer i USA har navnet Springfield. Men lige nu er én af dem på alles læber.

Lige siden Donald Trump i tv-debatten med Kamala Harris proklamerede, at immigranter i Springfield i staten Ohio »spiser beboernes hunde og katte«, har store dele af valgkampen kredset om den lille by i det amerikanske rustbælte.

Derfor har Berlingskes USA-korrespondent, Jacob Heinel Jensen, besøgt byen, som alle taler om.

Det fortæller han om i dagens Pilestræde, som du kan finde her.

Nyt nyhedsbrev om det sunde liv

Lever du længere af at drikke kaffe? Bør du springe morgenmaden over? Og hvordan træner du mest effektivt, hvis tiden er knap på grund af børn og arbejde?

Det er nogle af de spørgsmål, som Berlingskes sundhedsjournalist, Julie Dalgas, stiller skarpt på i Berlingskes nye nyhedsbrev »Sundt liv«. 

Læs mere og meld dig til her.

Fik du læst?

  • Gastronomi | I år er to københavnske restauranter på listen over Europas 50 bedste pizzeriaer uden for Italien.

  • Udland | Rusland lider i øjeblikket de højeste tab nogensinde i krigen. Det får Ukraine til at se lys forude

  • Krimi | Der er faldet dom i den første af en bølge af sager, hvor unge svenskere er taget til Danmark for at udføre grov kriminalitet

Lige nu

Det japanske selskab Icom Inc, som producerer kommunikationsudstyr, undersøger meldinger om, at udstyr med dets logo er blandt det, der er eksploderet i Libanon.

Det siger selskabet torsdag ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Kommunikationsudstyr ejet af medlemmer af Hizbollah eksploderede onsdag flere steder i Libanon.

God dag!