Først blev de drevet ud.
Så kunne hovedpersonerne ikke genkende situationen.
Nu er – næsten – alle spor slettet.
Siden 6. maj har en gruppe studerende sat telte op foran Københavns Universitet for at tilslutte »sig den globale studenterbevægelse for Palæstina«.
Fredag tog uddannelsesminister Christina Egelund (M) og rektor på København Universitet Henrik Wegener et smut forbi de studerende, der demonstrerer foran KU, til en dialog.
Men pludselig endte besøget dramatisk – eller sådan lød historien i hvert fald først.
I et opslag på det sociale medie X skrev PalestineUCPH (Studerende mod Besættelsens X-profil, red.), at »Rektor Henrik Wegener og minister Christina Egelund blev drevet ud af campus af studerende og medarbejdere«.
På opslaget lå en video, hvor man kunne se rektoren og ministeren gå væk fra området, mens en række studerende råbte efter dem.
Det fik flere til at reagere, herunder debatredaktør på Politiken Lotte Folke, der skrev »her bliver det dumt« på X.
Til opslaget kommenterede Christina Egelund (M), at hun ikke kunne genkende, at de skulle være drevet væk:
»Vi var der i en god halv time, hvor vi talte helt stilfærdigt sammen. Derefter gik vi helt frivilligt igen. Nogle fulgte efter os – men udlægningen af at vi blev drevet ud af campen kan jeg ikke genkende.«
Efter opslaget blev lagt op på X, kontaktede Berlingske Uddannelses- og Forskningsministeriets presseafdeling for en kommentar. Her lød det også, at de ikke var blevet drevet ud, men selv havde forladt området.
Og ikke mange timer skulle der gå, før tweetet var slettet på PalestineUCPHs profil.
Det resulterede i endnu et tweet fra Lotte Folke, der skrev, at »det tweet jeg kommenterede her er nu blevet slettet, og jeg har hørt fra flere tilstedeværende, både aktivister og Christina Egelund, at det heller ikke var retvisende – det var faktisk en fredelig dialog«.
Studerende mod Besættelsen har ikke meldt noget ud om det slettede tweet.
Seks krav fra de studerende
Da Studerende mod Besættelsen begyndte sin demonstration ved KU 6. maj, havde gruppen seks krav som ledelsen på universitet skulle opfylde, før de ville tage hjem:
Anerkender og fordømmer det igangværende folkedrab og opfordrer til en øjeblikkelig våbenhvile og ophævelsen af belejringen af Gaza.
Trækker deres investeringer fra virksomheder, som profiterer på eller er medskyldige i besættelsen af Palæstina.
Tilbyder fuld økonomisk gennemsigtighed i forhold til deres investeringer.
Afslutter deres indkøbsaftaler med virksomheder, som profiterer på eller er medskyldige i besættelsen af Palæstina.
Forpligter sig til en akademisk boykot ved at afslutte institutionelt samarbejde med israelske akademiske institutioner.
Anerkender deres palæstinensiske studerendes vanskelige situation.
Efterfølgende skrev KU på X, at demonstranterne var velkomne til at udtrykke deres meninger på universitetet, men at »universitetsledelsen kan og skal ikke udtrykke en mening på vegne af universitets ansatte og studerende om politiske forhold, herunder om den igangværende konflikt.«
Kort efter skrev uddannelsesminister Christina Egelund (M) på X, at hun støtter den linje, som Københavns Universitet har lagt over for de propalæstinensiske demonstranter.
»Jeg deler og støtter den linje, som Københavns Universitet her lægger for dagen. Det er ikke universitetets opgave at være politisk aktør, men at uddanne og bedrive forskning under trygge rammer og under hensyntagen på både ytringsfrihed og akademisk frihed,« skrev ministeren på X.