De store rejsedage følger traditionen – men danskerne tøver med at bestille julerejser på tværs af landet

Danskerne trykker ikke bekræft på deres bestillinger af tog- og færgerejser i julen i samme omfang som tidligere år, lyder det nu fra både Molslinjen og DSB. Men de dage og tidsrum, hvor der er flest på veje, skinner og vand, følger traditionen, lyder det.

Det vil være de samme dage i julen som tidligere år, at der er flest passagerer med færger og tog samt biler på vejene. Men danskerne tøver med at bestille rejser på tværs af landet på grund af coronasituationen, lyder det fra både DSB og Molslinjen. Ida Guldbæk Arentsen/Ritzau Scanpix (arkiv)

Det er de samme dage og tidspunkter som tidligere år, at der vil være flest biler på vejene og passagerer på færger og i tog på tværs af landet.

Men det ser ud som om, at danskerne tøver med at bestille rejsen eller har lagt andre planer end at holde jul med familie og venner i den anden ende af landet, lyder meldingen nu fra to af landets største transportselskaber i forlængelse af coronasituationen herhjemme.