Godmorgen og velkommen til dagens overblik på årets femte dag, der er tætpakket med gode historier.

Vi skal omkring to afgørende omvalg til USAs senat, danskernes frygt for covid-19, sagen om Inger Støjberg og adskillelsen af asylpar samt det i øjeblikket hastigt svindende danske boligmarked.

Først de seneste coronatal.

Bekræftede smittede i Danmark: 170.787 (2.076 nye smittede det seneste døgn)
Antal indlagte: 964 (27 flere end dagen før)
Antal indlagte på intensiv: 140 (84 i respirator)
Antal døde i Danmark: 1.389 (15 flere end dagen før)
Antal bekræftede smittede på verdensplan: 85.653.549
Antal dødsfald på verdensplan: 1.853.133

Læs mere om de danske tal her og de internationale tal her.

Nyt gyservalg i USA i dag overskygges af Trumps sidste forsøg på at klamre sig til magten

Vi begynder her i Berlingske, hvor USA-korrespondent Michael Bjerre skriver om to afgørende omvalg til USAs senat, der i dag finder sted i delstaten Georgia, og som vil afgøre, hvem der får magten i USA.

Republikanerne har på papiret gode muligheder for at fastholde magten; men Donald Trumps vedholdende anklager om valgsvindel kan blive et selvmål.

Præsidentens anklager er grundløse. Donald Trumps nu tidligere justitsminister, William Barr, har til præsidentens vrede udtalt, at der ikke er beviser for valgsvindel, der ville ændre ved, at Joe Biden er en legitim og demokratisk valgt præsident.

En stribe dommere, herunder republikanske og nogle af Donald Trumps egne udnævnte, har afvist 60 søgsmål fra præsidentens kampagne om valgsvindel i syv stater. Donald Trump har kun opnået en juridisk sejr i en mindre sag vedrørende et lille antal afstemninger.

Donald Trump har i ugevis offentligt angrebet Georgias republikanske guvernør, Brian Kemp, og Georgias republikanske statssekretær, Brad Raffensperger, for ikke at ville omgøre det legitime resultat af præsidentvalget i delstaten. Et valg, som Joe Biden som den første demokrat siden 1992 vandt.
Donald Trump har i ugevis offentligt angrebet Georgias republikanske guvernør, Brian Kemp, og Georgias republikanske statssekretær, Brad Raffensperger, for ikke at ville omgøre det legitime resultat af præsidentvalget i delstaten. Et valg, som Joe Biden som den første demokrat siden 1992 vandt. Brendan Smialowsky/Ritzau Scanpix

Danskernes frygt for corona er steget

Følelsen af at være truet har sat sig i befolkningen i en sådan grad, at vi hen over jul og nytår generelt har set rekordfå mennesker, skriver Jyllands-Posten.

Det er ikke mindst de seneste ugers nedlukning og opblomstringen af den særlige britiske virusvariant, kendt som B117 eller N501Y, som har påvirket danskernes adfærd og tillid. Det viser data fra det såkaldte HOPE-projekt på Aarhus Universitet med professor i statskundskab Michael Bang Petersen i spidsen.

»En del af den grundlæggende coronatræthed og skepsis over for anbefalingerne er forsvundet. Det virker som om, at decembernedlukningen fungerede som et wakeupcall, hvor vi atter har fået større tillid til, at vi kan gøre en forskel rent smitteforebyggende, og har fået en fornyet opmærksomhed på, at det, som myndighederne anbefaler, er vigtigt. Vi har fundet tilliden igen,« siger Michael Bang Petersen til Jyllands-Posten.

Danskernes tillid til både sundhedsmyndighedernes råd og til den politiske strategi er steget ganske markant siden midten af novembers lavpunkt under minksagen, viser de nye data.

Historien om et folketingssvar fra Inger Støjberg, som faktisk ser ud til at være korrekt

Adskillige gange gav Inger Støjberg ifølge Instrukskommissionen Folketinget urigtige og misvisende oplysninger om adskillelsen af asylpar.

Til gengæld er et svar, som hun selv har taget afstand fra, ifølge kommissionen helt korrekt. Ifølge kommissionen er det muligt, at Inger Støjberg troede, at det var korrekt, når hun oplyste Folketinget om, at sagsbehandlingen var individuel og inden for rammerne af Danmarks internationale forpligtelser.

Det skriver dagbladet Information i en længere gennemgang af sagen, som kan læses her.

Et folketingssvar fra Inger Støjberg i sagen om adskillelse af asylpar ser rent faktisk ud til at være korrekt, skriver dagbladet Information.
Et folketingssvar fra Inger Støjberg i sagen om adskillelse af asylpar ser rent faktisk ud til at være korrekt, skriver dagbladet Information. Asger Ladefoged

Rekordfå boliger til salg: Her er udbuddet faldet mest

Det nye år byder indtil videre på historisk få ejerboliger til salg. I alt er der aktuelt under 37.000 boliger på markedet i hele landet. Til sammenligning var der knap 49.500 til salg-skilte, da vi skød år 2020 ind. Det svarer til et fald i det samlede udbud på over 25 procent.

Alene den seneste måned er antallet af huse, ejerlejligheder og sommerhuse til salg dykket henholdsvis 3,1 procent, 10,1 procent og 6,4 procent på landsplan.

»Det er et usædvanligt stort fald for en enkelt måned. Boligsiden har opgjort udbudstallene siden 2010, og vi har aldrig tidligere set så store fald på en enkelt måned,« siger Lise Nytoft Bergmann, boligøkonom i Nordea Kredit.

Den historie kan du læse her i Berlingske.

Dagen i dag:

14.00: Statens Serum Institut offentliggør tal for smittede, indlagte og døde coronapatienter i Danmark.

17.00: Nationalbanken offentliggør i dag tal for valutareserven i december.

Vaccinationscentre åbner i Region Midtjylland. Regionen åbner for vaccination af de første visiterede borgere i syv vaccinationscentre, efter at regionen stort set er færdig med at vaccinere på plejehjemmene.

1658: I dag for 363 år siden, under den svenske hærs belejring af København, oprettede kong Frederik 3. Den Kongelige Livgarde.

Den Kongelige Livgarde står vagt for den kongelige familie på Amalienborg.
Den Kongelige Livgarde står vagt for den kongelige familie på Amalienborg. Thomas Rahbek/Ritzau Scanpix

Dagens citat:

Forudsætningen for, at vi kan vaccinere 100.000 borgere om dagen, er, at vi får vacciner nok. Men når de kommer frem, skal de også ud at virke. Længere er den ikke.

Sundhedsstyrelsens Søren Brostrøm kalder det en myte, at der ikke bliver vaccineret hurtigt nok i Danmark. Han peger på, at alle leverede doser er blevet givet indtil videre. Den historie kan du læse her i Berlingske.