Hos Danmarks Naturfredningsforening er man skuffet og fortørnet over Københavns Kommune i sagen om byggeriet på Amager Fælled.
Foreningens kritik af kommunen kommer som forsvar for en af de små beboere på fælleden.
Der er ikke taget godt nok hensyn til stor vandsalamander – en padde, som lever i området – mener Naturfredningsforeningen, der som konsekvens af en plan fra kommunen har klaget til Miljø- og Fødevareklagenævnet.
For godt en måned siden stemte et flertal på Københavns Rådhus for en lokalplan, der gav udviklingsselskabet By & Havn mulighed for at gå i gang med at bygge på Lærkesletten på Amager Fælled.
Planen udgør ifølge Danmarks Naturfredningsforening en trussel for padden, der er beskyttet af EUs habitatdirektiv.
»Jeg finder det ganske uacceptabelt, at der er så stor usikkerhed om, hvorvidt de tiltag der skal beskytte den beskyttede vandsalamander faktisk virker, for det er i strid med de internationale naturbeskyttelsesregler, vi i Danmark er forpligtet til at overholde,« siger Maria Reumert Gjerding, præsident for Danmarks Naturfredningsforening i en pressemeddelelse:
»Københavns Kommune anerkender selv, at man ikke ved, om tiltagene virker, fordi det først efter to år kan dokumenteres. Det er en alvorlig glidebane, at man på den måde ikke respekterer de regler, der skal beskytte vores sårbare natur. Derfor anser vi faktisk sagen for ret principiel.«
Det er planen, at vandsalamandrene skal indsamles og udsættes andre steder på Amager Fælled, og samtidig bygges et stendige for at holde padderne væk fra området. Men det er ikke dokumenteret, om afværgeforanstaltningerne virker, skriver Danmarks Naturfredningsforening.
Det er på trods af, at det er et krav ifølge habitatdirektivet, at man skal dokumentere, at byggeriet ikke på noget tidspunkt vil reducere bestanden.
EU-lovgivning giver mulighed for at iværksætte projekter, hvis man kan dokumentere, at bestanden i området ikke på noget tidspunkt vil gå tilbage.
Håbet hos foreningen er, at byggeriet på Amager Fælled bliver stoppet.
»Det er vores klare indtryk, og det kan vi også se i målinger, at naturen i København betyder rigtig meget for byens borgere. Derfor håber vi stadig, at politikerne er parate til at finde en anden løsning, så der ikke bliver bygget på Amager Fælled. For det er fuldstændig unikt, at Danmarks Hovedstad har et naturområde så centralt, som ikke er blevet spist bid for bid af nye boligprojekter,« siger Maria Reumert Gjerding i pressemeddelelsen.