Håb i mørket - Danmark køber 2,6 mio. ekstra vacciner. Op imod 200.000 doser leveres hver måned
Lørdag kommer den første sending af coronavacciner. Danmark vil købe yderligere ind, siger minister.
Lørdag kommer den første sending af coronavacciner. Danmark vil købe yderligere ind, siger minister.
Danmark modtager lørdag den 26. september tæt på 10.000 doser af vaccinen fra Pfizer og BioNTech og vaccinationen af de første, sårbare gamle på plejehjem starer den følgende morgen klokken 9.
Samtidig ser det ud til, at vaccinationerne vil rulle ud over landet i højere tempo end frygtet.
Ugen efter modtager Danmark omkring 40.000 doser - og de kommende uger tæt på 48.000 doser om ugen, tæt på 200.000 doser om måneden. Hver person skal i princippet have to doser, så det er endnu uklart, hvor mange danskere 200.000 doser rækker til hver måned. Hver dansker skal have to doser med tre ugers mellemrum af vaccinen.
Samtidig har Danmark lagt billet ind på at købe yderligere 2,6 millioner doser af Pfizer og BioNTechs coronavaccine, der forventes leveret med start i slutningen af første kvartal 2021.
Det oplyser sundhedsminister Magnus Heunicke (S) på et pressemøde.
Danmark har allerede en aftale om at modtage vacciner fra Pfizer og BioNTech, så 1,5 millioner danskere kan vaccineres. Der er også mulighed for at tilkøbe vaccinedoser til yderligere en halv million.
DDe første sårbare danskere vaccineres søndag klokken 9 på fem plejehjem rundt omkring i landet - Kærbo i Ishøj, Blomstergården i Slagelse, Birkebo i Aalborg, Ankersgade i Aarhus og Ældrecenter Øst i Odense.