Bombetrussel i Svendborg: Stort brag og røgsky

Politi undersøger torsdag en bombetrussel på Ryttervej i Svendborg og er massivt til stede. Der er hørt brag.

Arkivfoto. Fold sammen
Læs mere
Foto: Mads Claus Rasmussen
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Der er torsdag eftermiddag blevet hørt et stort brag, og en røgsky stiger mod himlen fra den parkeringsplads, hvor politiet det meste af torsdagen har været i Svendborg efter en bombetrussel.

Det skriver det regionale medie fyens.dk.

»Der lyder fortsat flere brag,« lyder det fra avisens reportere.

Fyns Politi afviser at kommentere oplysningerne over for Ritzau.

Fyns Politi er torsdag eftermiddag fortsat massivt til stede på Ryttervej i Svendborg. Det skriver Fyns Politi på Twitter.

Torsdag morgen rykkede politiet ud, da en person har fremsat en bombetrussel på en større parkeringsplads i området. Kort efter ankom politiets bomberyddere.

Flere medier beretter, at bomberyddere har sat to fjernstyrede bomberydningsrobotter – populært kendt som rullemarie – ind.

Desuden er mindst tre droner sat i luften over området, skriver Fyens Stiftstidende.

Politiets tungt bevæbnede aktionsstyrke er også på stedet. Ligesom flere redningskøretøjer også er på stedet.

Klokken 10.53 meldte politiet på Twitter, at man havde valgt at udvide afspærringen i området. Klokken 11.29 lød det så, at man havde evakueret den nærliggende sportshal – SG Hallen – for at sikre ro i området.

Alle tog mellem Stenstrup og Svendborg blev aflyst som følge af indsatsen, skrev Arriva i en trafikmelding torsdag morgen. Fra torsdag klokken 16.15 genoptages togdriften, oplyser politiet. Dog uden stop ved Svendborg Vest.

I området omkring Ryttervej ligger flere virksomheder og en erhvervsskole. Men politiet skriver, at der ikke er tale om trusler mod nogen af dem.

I det hele taget undersøger politiet ikke bygninger. Det skriver politiet i et opslag på Twitter klokken 9.22.

Fyens Stiftstidende skriver, at der er stor politiaktivitet i området omkring et kollegie, der ligger på Ryttervej. Her skulle politiet også have finskytter på taget.

/ritzau/