Arrige støttepartier presser ny skatteminister – vil have genåbnet aftale med milliardstore rabatter til hybridbiler

Dagens overblik: Mere end hundredtusinde danske coronavacciner, der skal doneres til tredjelande går tabt og den nye skatteminister har fået en møgsag af hans forgænger. Imens kan danskerne se frem til en rentebombe.

Overdragelse i Skatteministeriet, hvor nu forhenværende skatteminister Morten Bødskov (S) overdrog ministeriet til partifælle Jeppe Bruus (S). Fold sammen
Læs mere
Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Godmorgen og velkommen til denne lørdags nyhedsoverblik.

I dag er en ganske særlig dag. Kronprinsesse Mary runder nemlig et skarpt hjørne, og fylder halvtreds år.

Berlingske udgiver i dagens anledning et stort portræt af kvinden, der er Danmarks kommende dronning.

I dagens overblik får du et smugkig, men inden vi kommer så langt, skal vi omkring dagens andre vigtige historier.

Vi begynder dog med coronasituationen, hvor der i går blev fundet 41.712 smittede med corona.

Danske Regioner beskylder Tandlægeforeningen for uretmæssigt at hæve millioner af skattekroner

Ifølge sundhedsminister Magnus Heunicke og Danske Regioner er minimum 42 millioner kroner uretmæssigt faldet i tandlægernes lommer siden 2019.

Og nu vil de to have Tandlægeforeningen til at tilbagebetale pengene, viser et svar til Folketingets sundhedsudvalg.

Tandlægeforeningen fortæller dog i Berlingske, at man har trukket pengene med åbne øjne:

»Det er ikke bare noget, vi har gjort i ly af natten og sneget os til at sende en større regning. Vi har sagt til dem fra dag ét, at vi opkræver for administrationen,« siger Henrik Paul Nielsen, der er formand for Tandlægeforeningens Praksisforsikrings Udvalg til Berlingske.

Danske Regioner mener dog ikke, at man er blevet advaret om, at man betalte for administrationen. Derfor vil de have pengene tilbagebetalt.

Henrik Paul Nielsen afviser ikke, at Tandlægeforeningen kan blive nødt til at tilbagebetale pengene. Men han mener ikke, at foreningen har gjort noget forkert.

»Vi har bare opkrævet det, som vi mener, loven siger, vi skal, og regionerne har betalt uden på noget tidspunkt at rette henvendelse til os,« siger han til Berlingske.

Mange danske vaccinedonationer når aldrig frem

Mere end 100.000 danske AstraZeneca-vacciner mod covid-19, der skulle doneres til det internationale vaccinesamarbejde Covax, skal destrueres. Flere hundrede tusinde er i risiko for at blive mistet.

Det skriver Dagbladet Information i dag.

Udenrigsministeriet skriver i et skriftligt svar til Information, at 105.600 vaccinedoser vil blive destrueret, fordi AstraZeneca angiveligt har givet fejloplysninger til Covax om udløbsdatoen. Den skulle angiveligt udløbe i februar 2022, men den rigtige udløbsdato er i stedet januar 2022.

Udviklingsminister Flemming Møller Mortensen (S) skriver i et ligeledes skriftligt svar til Information, at han er »stærkt utilfreds« med situationen, og at der generelt »bliver gjort alt for at få vaccineret så mange som overhovedet muligt så hurtigt som muligt.«

Der har særligt været store udfordringer med at få udrullet vaccineprogrammet i afrikanske lande. I Nigeria, som er et af de lande i verden, der har den laveste procentvise andel af befolkningen med et stik, har man i starten af december været nødt til at destruere en million doser.

Dagbladet Information skriver i dag, at mere end 100.000 danske vaccinedonationer skal destrueres, fordi de er for tæt på udløbsdatoen. (Arkiv) Fold sammen
Læs mere
Foto: Narendra Shrestha/EPA.

Rentebombe under danskerne: Nu bliver mange dobbeltramt

For mange vil de mange nyheder om, at renterne i øjeblikket er på vej op være en kærkommen melding. Den logiske tanke vil jo være, at de negative renter dermed snart er fortid.

Men en ny analyse, som Dansk Industri har udarbejdet for Berlingske viser, at det ikke er tilfældet. Tværtimod.

Renterne stiger rigtig nok - – men ikke på indlånskonti. Og derfor kan mange danskere se frem til en dyrere rentebetaling i 2022.

»Det er meget sandsynligt, at de lange renter vil fortsætte med at stige i 2022, samtidig med at bankerne vil fastholde negative indlånsrenter. Intet tilsiger, at indskudsbevisrenten hos Nationalbanken vil stige foreløbig. Både højere lange renter og negative indlånsrenter vil bidrage til, at renteudgiften per dansker kan stige yderligere i 2022,« står der i analysen.

Du kan læse hele historien, hvis du klikker her.

Arrige støttepartier vil have genåbnet aftale med milliardstore rabatter til hybridbiler

Den nu forhenværende skatteminister Morten Bødskov (S) har efterladt en rigtig møgsag på sin efterfølger Jeppe Bruus’ (S) bord.

Han har nemlig tilbageholdt centrale oplysninger om de såkaldte pluginhybridbilers CO₂-udledning for Folketinget og offentligheden. Det kunne DRs Detektor og Information afsløre torsdag aften.

Sagen har fået De Radikale op i det røde felt. Klimaordfører Rasmus Helveg Petersen (R), der ellers tidligere har talt for, at hybridbilerne er grønne, vil nu have genåbnet den aftale, der giver en massiv skatterabat til bilerne.

»De her oplysninger ville jeg gerne have haft brugt i den offentlige debat. Nu har jeg stået og sagt ting, som jeg ikke burde have sagt, fordi jeg ikke havde fået den viden. Derfor er jeg sur,« siger Rasmus Helveg Petersen til Information og tilføjer:

»For den grønne omstillings skyld må vi have det hele på bordet og genåbnet aftalen. Vi skal have en ny forhandling på basis af de tal, vi kender nu.«

Torsdag skal skatteminister Jeppe Bruus (S) i samråd om sagen.

Danmarks kommende dronning fylder 50 år

Et tilfældigt møde på en bar i Australien i år 2000 gav Danmark sin kommende dronning. I dag fylder hun 50.

I den anledning har Berlingskes Line Holm skrevet et portræt af Mary Donaldson, der i dag er bedst kendt som kronprinsesse Mary. Her får du et lille uddrag af portrættet:

Det var et projekt, der næsten kun kunne gå galt: At rykke en ung kvinde fra den modsatte ende af verden op med rode og lynplante hende i et af verdens ældste monarkier. Langt fra sit hjem, langt fra sine venner, langt fra sin barndoms behagelige klima.

Hvordan skulle en selvstændig og veluddannet kvinde fra den australske middelklasse kunne blive lykkelig i sin nye royale tilværelse, hvor hun skulle lære at gå, stå og hilse på ny, tilegne sig et fremmed sprog og acceptere pressens nærgående kameraer?

Ville hun – i en tid, hvor ligestilling og #metoo er normen – kunne holde ud at blive målt på sit udseende, sin vægt og sin evne til at føde børn og på de fine nuancer i hvert et kvæk, hun måtte ytre?

Det kunne næsten kun gå galt, men det gjorde det ikke.

Du kan læse resten af portrættet ved at klikke her.

Det sker i dag:

  • Verdens største fragftly – AN-225 – lander i Billund Lufthavn for første gang.
  • Dansk Filmakademi uddeler den traditionsrige Robert-pris. Der er blandt andet priser til årets danske spillefilm, årets instruktør, årets mandlige og kvindelige hovedrolle og årets dokumentarfilm. Selve uddelingen starter klokken 18.30.
  • Kronprinsesse Mary har fødselsdag.