50 Cent-bodyguard angreb fotografer

Rapperen 50 Cent måtte lørdag se sin 34-årige bodyguard blive anholdt og sigtet for vold, efter bodyguarden angreb to fotografer fra Ekstra Bladet.

Her er en - i denne sammenhæng - uskyldig 50 Cent. Det er stjernens bodyguard, der angreb to danske fotografer. Fold sammen
Læs mere
Foto: BRITTA PEDERSEN
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Den amerikanske rapper 50 Cent er kendt for at hylde vold i sine tekster, og det budskab har hans 34-årige bodyguard tilsyneladende taget til sig.

Lørdag aften angreb bodyguarden i hvert fald to fotografer fra Ekstra Bladet, da de stod på fortovet foran Hotel Sankt Petri i det indre København og ventede på, at superstjernen ville komme ud, så de kunne fotografere ham.

- Han tog kortvarigt fat ved halsen på de to fotografer. De har ikke været i fare i forhold til at få blokeret luftvejene, men det går selvfølgelig ikke. Det er en dum opførsel, og han burde vide bedre, siger den centrale efterforskningsleder ved Københavns Politi.

Anholdelsen foregik ifølge politiet stille og roligt. De implicerede skal nu afhøres, og den 34-årige bodyguard kan se frem til at blive sigtet for vold. Ifølge politiet vil han dog ikke blive fremstillet i dommervagten, og dermed kan han formentlig se frem til at blive løsladt senere lørdag nat.

Ifølge Ekstra Bladets fotograf Uffe Kongsted har mødet med superstjernens bodyguard efterladt ham med et tydeligt mærke på struben og et amputeret kamera.

- Han sagde, at vi skulle skride, hvortil vi kun kunne sige, at man altså gerne må stå på de danske fortove. Men der var ikke meget at diskutere. Han gik decideret til angreb på os, forklarer Uffe Kongsted til ekstrabladet.dk

/ritzau/