Der er stadig billetter til »Fængselsdigte« i Skuespilhuset – og at dømme efter Berlingskes teateranmelder Jakob Steen Olsens vurdering, er det bare med at komme afsted. Han har netop uddelt fem stjerner – blandt andet for Karen-Lise Mynsters optræden. Desuden medvirker Henriette Groth, som har komponeret musikken.
Forestillingen er baseret på iranske Mahvash Sabets digtsamling, som hun skrev, mens hun var fængslet for at have stiftet »en illegal organisation med det formål at undergrave statens sikkerhed«.
»Karen-Lise Mynster fylder scenerummet med sanseligt nærvær som samvittighedsfange. Hvordan lyder et menneske, der har mistet alt?« skriver Jakob Steen Olsen blandt andet i sin anmeldelse, som du kan læse i sin helhed her.
Tidligere på måneden udtalte Karen-Lise Mynster selv i et interview her i Berlingske:
»Forestillingen »Fængselsdigte« i Skuespilhuset forsøger at skildre den kamp, det er at forblive en fri sjæl i et fængsel – den kamp, det er ikke at blive en del af forhærdelsen og derved miste sin medfølelse.«
