Den ligger på 24. etage af det berømte syvstjernede luksushotel i Dubai, Burj al-Arab, koster over 90.000 kroner per nat og indeholder 667 kvadratmeter plads at boltre sig på.
Se også: Verdens dyreste hotelsuiter
Præsidentsuiten på Burj al-Arab blev i går kåret som verdens bedste af slagsen i den fornemme World Travel Awards, der uddeles en gang årligt, og er rejsebranchens svar på en Oscar.
Burj al-Arab, der på arabisk betyder Tårnet af Arabien, er, som de fleste bekendt, et overflødighedshorn af ekstravagant luksus, og det er af samme årsag langt fra første gang, Burj al-Arab indkasserer en pris i World Travel Awards.
I kategorierne "Mellemøstens bedste hotel" og "verdens bedste all-suite hotel" har det 321 meter høje hotel i Dubai adskillige gange været på vinderskamlen, ligesom hotellet de sidste fire år er løbet med prisen for verdens bedste hotel, en ære, som også i år tilfaldt hotellet med den særprægede sejl-form.
Se alle 17 nominerede præsidentsuiter i billedserien ovenover.