Løber stedfars familie med moderens arv?

Arveret ophører ved separation - men hvad nu, når ægtefællerne aldrig er blevet rigtigt skilt?

Arv kan være et sprængfarligt emne, og det er det ikke mindre i sammenbragte familier. Fold sammen
Læs mere

? Min mor indgik ægteskab med vores »nye far« i 1984, men blev separeret fra ham i 1996. De er aldrig blevet rigtigt skilt. Min mor havde syv børn med i ægteskabet, han havde ingen, og de fik heller ikke fælles børn.

Da de blev gift, lavede de et testamente, hvori de skrev, at vi børn skulle arve den længstlevende. Vores mor døde i oktober, og han døde i december. Vi har fået besked, om at vi skal arve vores mor.

Men vi har nu fået oplyst, at det er hans brors søn, der arver vores stedfar gennem 32 år, da han er vores stedfars nærmeste famillie. Er det virkelig rigtigt, når der er et testamente om, at vi skal arve den længest levende?

Med venlig hilsen D.

! Ægtefællers arveret efter loven falder væk ved separation og skilsmisse. Det følger af arvelovens § 49.

Men hvad så med testamentet? Her er en formodning for at det også falder væk, men det kan »genopstå«, hvis samlivet genoptages.

Når jeg skriver, at der er en formodning for, så betyder det, at der kan være undtagelser. Hvis man kan se, at testamentet er lavet uafhængigt af ægteskabet, så vil det kunne være gældende. I sagen her blev testamentet oprettet tilbage i 1984, og hvis indholdet ikke viser andet, vil det sandsynligvis blive betragtet som bortfaldet.

Eneste forbehold her er, at du skriver at »de aldrig rigtig blev skilt«. Heri kan måske indfortolkes noget af relevans for spørgsmålets afgørelse, men jeg tvivler.

Med venlig hilsen Allan Ohms, advokat (H), www.ForumAdvokater.dk