Fradrag for renter af lån fra familie?

Mor vil hjælpe sin søn, der har et alt for dyrt lån.

Retten til at trække renter fra i skat er uafhængig af, hvem man har betalt renterne til. Fold sammen
Læs mere
Foto: Andreas Beck

? I forbindelse med et hussalg har jeg fået luft i min andelsboligkredit, hvor jeg betaler 6,5 procent i rente. Min søn har andelsboligkredit til 10 procent i rente. Jeg vil gerne hjælpe min søn ved, at han flytter sit lån over til mig.

Kan han trække renter fra, når han låner pengene hos mig?

Og skal Skat have oplysninger om, hvor meget han har lånt privat og hvor?

Med venlig hilsen E.

! Retten til fradrag for renteudgifter følger af statsskattelovens § 6. Og efter denne bestemmelse er det underordnet, til hvilken kreditor renten betales. Din søn kan altså få rentefradrag for renter betalt til dig.

Oplysningsforpligtelserne i forhold til Skat findes først og fremmest i skattekontrolloven. Skattekontrolloven er bygget op på den måde, at den dels bestemmer, hvilke skattepligtige der skal afgive formueoplysninger, dels hvilke fysiske og juridiske personer, som er forpligtet til at indberette oplysninger om skatteydere.

Overordnet er det bestemt, at erhvervsdrivende og hovedaktionærer skal afgive formueoplysninger, ligesom professionelle udlånere skal afgive oplysninger om udlån og rente.

For »normale« skatteydere vil der ikke være pligt til at selvangive eller oplyse om lånet. At der ikke er pligt til at selvangive betyder dog ikke, at Skat ikke kan tillade sig at spørge til renter og gæld, ligesom det kan have konsekvenser, såfremt Skats forespørgsel ikke besvares.

Med venlig hilsen Erik Øvlisen, advokat (H), www.ForumAdvokater.dk