Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Boligejerne udnytter, at renterne er lavere end nogensinde før til at afdrage på gælden. I 2014 afdragede de danske boligejere rekordhøje 31,7 milliarder, og det tal kan blive endnu højere i 2015, skriver Børsen tirsdag.
Tal fra Nordea Kredit viser, at færre danskere afdrager på boliglån. Men de, der afdrager, betaler langt mere end tidligere. Tallet for 2014 forventes at lande på 31,7 milliarder, og det er 50 procent højere end i 2009.
Kun 45 procent af boligejerne afdrager på lånet, hvor tallet for ti år siden lå på hele 78,6 procent. Cheføkonom hos Arbejdernes Landsbank Lone Kjærgaard mener, at den lave rente giver boligejere en mulighed for at afdrage billigt på gælden.
»Det er rigtig sundt for samfundsøkonomien og skaber samtidig mere robusthed i økonomien hos den enkelte boligejer. Boligejerne står med en gylden mulighed for at få afdraget på sit boliglån og få spist af gælden,« siger Lone Kjærgaard til Børsen.
Nordea Kredit forventer, at 2015 vil give endnu flere boligejere mulighed for at afdrage billigt på boliglånet, og i år kan dermed kaste nye rekordafdrag af sig.