30 hold slås om fire finalepladser

Semifinaler. 15 vest- og 15 øst-hold spiller i hver sinlandsdelsfinale om to pladser i årets DM-finale i firmagolf for tomandshold.

15 tomandshold dyster mandag 10. september i Landsdelsfinale Vest i Kalø Golf Center om to finalepladser i ErhvervsBladets DM i firmagolf, mens andre 15 hold spiller om de to sidste finalepladser i Landsdelsfinale Øst tirsdag 11. september på Skjoldenæsholm Golf Centers nye Robert Trent Jones-bane.

De fire finalehold mødes om den endelige DM-titel i Valbonne, Frankrig, i dagene 22.-26. september.

Mens både de indledende puljekampe og kvalifikationsmatcherne er spillet som hulspil high-low, afvikles landsdelsfinalerne som bestball-slagspil netto.

I DM-finalen hedder matchformen atter hulspil high-low.

Vest-finalisterneFra Kvalifikation Vest I i Himmerland Golf & Country Club kvalificerede følgende syv hold sig til Landsdelsfinale Vest:

Nyfrost a/s (Kim Nielsen & Ole Hørsel).

NGI ApS (Lasse Mathiesen & Claus Lyngø).

Murer- & tømrerfirma Brdr. Pedersen (Bent J. & Martin Pedersen).

Bovik Træhuse Aps (Ole Jensen & Poul Kristensen).

Golfexperten (Jacob Budgaard & Kim Johansen).

Revisionsfirmaet Kurt Hundebøll (Marck Lindved & Kurt Hundebøll).

Voksenlegetoej.dk (Christian Honoré) & Niels Jeremiassen).



Fra Kvalifikation Vest II i Odense Eventyr Golf Center Golf Center kvalificerede følgende otte hold sig:

Kaspersen Malerfirma A/S (Niels & Ole Kaspersen).

Uretek Engineering ApS (Kent Steffensen & Claus Graakjær).

KD Maskinfabrik A/S (Kjeld Jensen & Thomas Oxholm).

VST-Byg (Lennart Vig & Poul Viktor Sunesen).

Danfoss Temperature Sensors (Per Nørskov Mikkelsen & Sven Christensen).

YIT A/S (Maj-Britt Nielsen & Lars Kjærulf).

Pro Line a/s (Bodil & Per Blom).

Benny J. Pedersen Holsted ApS (Anna & John Pedersen).

Øst-finalisterneFra Kvalifikation Øst i Skjoldenæsholm Golf Center gik følgende 15 hold til Landsdelsfinale Øst:

ATP-1 (Michael Lehmann & Hans E. Jacobsen).

Ernnfred Pedersen A/S (Finn Hansen & Jørgen Olsen.

Kolofon ApS (Michael Friis & Robert Frost Andersen).

B. Kreutzfeldt aps (Anders Kjær-Jensen & Peter Kreutzfeldt).

Lyngby Uddannelsescenter (Steen Rønlev & Terje-Odd Kartvedt).

Københavns Brandvæsen (Kristian Skov Kristensen & Jes Tornhagen).

Pro Constuction (Jan Pedersen Fredsted & Benn Tappert).

Brødrene Dahl A/S (Morten Hansen & Peter Raun).

Glunz & Jensen A/S-1 (Lars Hjalager Rasmussen & Christian Vibe).

LiqTech A/S (Sebastian Andreassen & Christian Tage Hansen).

Thermwork /v Benny Kjersner (Lars Søndergaard & Benny Kjersner).

Topdanmark 1 (Martin Bruun-Pedersen & Brian Thorsen).

Forsikringsmæglerne BHM-Vest (Stefan Jensen & Kjeld Schnoor-Abel).

Jensen Denmark A/S (Emil Rasmussen & Jan Pelsen).

Simgolf (Kjeld Jensen & Torben Ehlers).

Blandt landsdelsfinalisterne er dermed de to seneste års DM-vindere, far og søn, Bent J. og Martin Pedersen (2005) samt mor og søn, Anna og John Pedersen (2006).

Èn spiller, Lennart Vig, skal træffe et valg inden Landsdelsfinale Vest, som han har kvalificeret sig til både individuelt og som holdspiller. Han kan nemlig ikke stille op i begge rækker og må derfor trække sig fra én af dem.