24 spillere klar til DM i firmagolf

Semifinaler. 12 vest- og 12 øst-spillere skal kæmpe om at blive årets seks finalister i ErhvervsBladets indviduelle DM i firmagolf.

Der står seks finalepladser og fem spændende dage i Sydfrankrig på spil, når de to individuelle landsdelsfinaler i ErhvervsBladets DM i firmagolf afvikles henholdsvis mandag 10. september i Kalø Golf Center og tirsdag 11. september i Skjoldenæsholm Golf Center.

12 spillere har som puljevindere og via to geografisk opdelte kvalifikationsmatcher skaffet sig adgang til Landsdelsfinale Vest i Kalø Golf Center, mens andre 12 spillere er kommet igennem til Landsdelsfinale Øst i Skjoldenæsholm Golf Center via hver sin puljesejr og én kvalifikationsmatch.

De tre bedst scorende spillere i Landsdelsfinale Vest og Landsdelsfinale Øst 18 hullers stableford med 7/8 handicap kvalificerer sig til DM-finalen på Opio Valbonne-banen ved Nice i dagene 22.-26. september.

Vest-finalisterneFra Vest I-kvalifikationen på New Course i Himmerland Golf & Country Club gik følgende seks spillere videre til Landsdelsfinale Vest i Kalø Golf Center mandag 10. september:

1. Kim Kjær, Frejlev Cementstøberi, 33 point.

2. Jimmy Bent Nielsen, House of BI, 33.

3. Børge Mourittsen, BB Trading Egå ApS, 33.

4. Jakob Ilkjær, Mindworking, 31.

5. Lennart Vig, VST-Byg, 29.

6. Leif Nielsen, LN Sports & Erhvervsbeklædning, 29.



Fra Vest II-kvalifikationen i Odense Eventyr Golf Center slap følgende seks spillere videre til Landsdelsfinale Vest:

1. Claus Jacobsen, B.J. Tryk, 35 point.

2. Tommy Knoth, Tyco Fire & Integrated, 35.

3. Robert L. Christensen, Odense Taxa, 31.

4. Ian Adams, Velfac A/S, 31.

5. Henrik Kjøbye, Kjørby, 30.

6. Poul Møller, P.M. Biler ApS Rødekro, 29.

Sidstnævnte vandt det individuelle danske mesterskab sidste år, så han har altså chancen for at forsvare titlen.

Øst-finalisterneFra Øst-kvalifikationen på Old Course i Skjoldenæsholm Golf Center fik følgende 12 spillere adgang til Landsfinale Øst på New Course i Skjoldenæsholm Golf Center tirsdag 11. september:

1. Martin Bundgaard, Sundvænget Invest, 40 point.

2. Carl Shapiro, Advanced Language Learning ApS 33.

3. Flemming Nørregaard, KFN Finmekanik, 32.

4. Jesper Nielsen, Lån & Spar Bank, 31.

5. Jakob Hansen, Arkitektfirmaet Povl Krebs, 30.

6. Palle Hallengren-Jacobsen, Forsikringsmæglerne BHM-Vest, 30.

7. Michael Lyng, DSV Transport/DSV Miljø, 30.

8. Erik Larsen, Media Print, 30.

9. Christian Holten Olsen, Otto Suenson & Co. A/S, 28.

10. Michael Broberg Christensen, Bolchekogeriet Tivoli, 27.

11. Kenneth Andersen, CMP Furniture A/S, 27.

12. Stephen Laursen, Beskæftigelsesministeriet, 26.