V vil starte østjysk kulturoprør

Regeringens planer om at skære i støtten til Fregatten Jylland og Den Gamle By i Aarhus har fået Venstres kulturordfører op af stolen. Nu forsøger han at få andre østjyske folketingspolitikere til at gå med i protesten.

Venstres kulturordfører forsøger at få andre østjyske folketingspolitikere til at gå med i protesten mod beskæringen af tilskuddet til bl.a. Fregatten Jylland og Den Gamle By. Fold sammen
Læs mere
Foto: Henning Bagger
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

Klokken 11 på mandag vil der være østjysk samling på Michael Aastrup Jensens (V) kontor på Christiansborg. På bordet vil der være et par kander kaffe og en blok papir med argumenter til, hvorfor regeringen skal droppe planerne om at skære i støtten til Fregatten Jylland og Den Gamle By.

Venstres kulturordfører inviterer samtlige folketingspolitikere, som er valgt ind i en østjysk valgkreds, på tværs af partier til kaffemøde.

- Det er vigtigt, at vi østjyder holder sammen for at redde bevillingerne til de østjyske kulturinstitutioner. I den forbindelse vil jeg gerne kvittere for Leif Lahns klare udmeldinger på området. Jeg håber, I andre ligeledes vil bakke op, skriver Michael Aastrup Jensen blandt andet i mailen til sine østjyske politikerkolleger.

Leif Lahn Jensen (S), der er medlem af kulturudvalget, siger onsdag til Berlingske, at man skal »passe meget på med at skære i institutioner som Fregatten Jylland og Den Gamle By«, på trods af, at forslaget indgår i finanslovsforslaget for 2013, som Socialdemokraterne, SF og de Radikale står bag.

Det har givet Michael Aastrup Jensen, tidligere Randers-borgmester, blod på tanden.

- Jeg håber, at vi kan lægge pres på regeringen op til finanslovsforhandlingerne. Det er dybt sørgeligt, at der skal skæres i budgetterne, ikke mindst set i lyset af at regeringen før valget havde massive valgløfter på kulturområdet, siger Venstres kulturordfører.

I finanslovsudspillet for 2013 står Den Gamle By til at miste 2,8 millioner kroner i støtte, mens Fregatten Jylland står til at miste et midlertidigt årligt tilskud på fire millioner kroner. Michael Aastrup Jensen erkender, at det er forholdsvis få penge.

- Men det er nødvendige millioner, der skal sørge for, at der er nok folk til for eksempel at renovere og vedligeholde skibet, siger han og bakker op om flere andre folketingspolitikere, der kalder det for »københavneri«, at der bliver skåret i to østjyske kulturinstitutioner. Også selv om der lægges op til, at Statens Museum for Kunst får beskåret støtten med næsten 11 millioner kroner.

- Det vil stadig være en stor institution, som ikke vil være lukningstruet, som Fregatten Jylland vil være.

Michael Aastrup Jensen kalder det »betænkeligt«, at man skærer så meget i budgettet til Fregatten Jylland, og mener, at regeringen skulle prioritere anderledes.

- Vi er godt i gang med en medieforhandling, hvor regeringen vil give flere penge til DR. Man skulle i stedet bruge pengene til at hjælpe nogle af de kulturinstitutioner, vi har, da de trænger mere til pengene, end DR gør, siger han.

Aarhus-borgmester Jacob Bundsgaard (S) kalder besparelserne på Den Gamle By for »uacceptable« og vil lægge pres på kulturminister Uffe Elbæk (R) for at få ham til at trække dem tilbage.