Rosa Lund drømmer om at få Copenhagen Pride tilbage på Nørrebro: »Vi skal sende et signal om, at det er okay at være homoseksuel«

Copenhagen Pride har ikke siden 2009 vandret gennem Nørrebro. Nu vil Enhedslisten have mangfoldighedsparaden tilbage til dér, hvor den engang blev mødt med stenkast af unge indvandrere.

Rosa Lund er selv født på Nørrebro og vokset op på Blågårds Plads. Hun tror sagtens, at Copenhagen Pride kan komme forbi dér uden problemer. Mathias Eis

Homoseksualitet er efterhånden så udbredt i Danmark, at det for langt de fleste anses som ganske almindeligt.

Men der er også ganske store lommer i befolkningen, hvor det stadig ikke anses som acceptabelt at elske den, man vil, ubetinget.