En video florerer i øjeblikket på de sociale medier og skaber heftig debat.
Afsenderen er Socialdemokratiet, og i videoen beskriver partiet seks stadier, som Anders Samuelsen ifølge S har været igennem i forbindelse med LAs velkendte krav om skattelettelser.
Men ikke alle er lige begejstrede for videoen.
De Konservatives politiske ordfører og gruppeformand, Mette Abildgaard, kalder på Twitter videoen »nederdrægtig« og uddyber over for Berlingske, at dens formål udelukkende er at kritisere en politisk modstander:
»Socialdemokratiets eneste formål er her at tilsvine en politisk modstander og latterliggøre ham for dybest set at kæmpe for det, Samuelsen tror på, uden at Socialdemokratiet bruger et eneste sekund på, hvad de selv vil,« siger Mette Abildgaard:
»Det tror jeg, giver rigtigt meget politikerlede. Jeg har svært ved at forstå et parti, der går ud med budskabet om, at de vil »samle Danmark igen«, når de virkelig mener, at sådan noget her bidrager til at samle Danmark.«
Skal der ikke være plads til, at politiske modstandere kan drille hinanden, hvis modstanderen ikke får sin politik gennemført?
»Der skal i den grad være plads til venskabeligt drilleri, hvor det sker med et glimt i øjet, og man har en grundlæggende respekt for sin modstander. Men det, Socialdemokratiet leverer i den her video, er bare over et minuts voksenmobning. Der er overhovedet ikke noget kammeratligt eller noget glimt i øjet i den måde, de laver det på.«
Mette Abildgaard står ikke alene med sin kritik. På Facebook har brugere i kommentarfeltet til videoen skrevet, at videoen er »dårlig stil«.
Således skriver Jimmy Elley Graversen, at han fra barnsben lærte, »at man hverken træder eller sparker på nogen, der allerede ligger ned. Det er super, at det ikke gik som Anders (Samuelsen, red.) ønskede, men ingen grund til at udstille ham, det klarer han fint selv. Fokusér gerne på egen politik«.
Fra Birgitte Rasmussen lyder det, at S skal »stramme balderne«:
»Til liste A, hvis jeg skal blive ved med at stemme på jer, så må I stramme balderne og komme med forslag til konkrete forbedringer. Det, I her opfordrer til, er, at vi bliver mange flere sofavælgere, simpelthen fordi alle politikere efterhånden kun kan nedgøre de andre og forherlige sig selv. Gider hverken blå eller rød blok, I er mest glade for skamlerne, og når først I sidder der, er I ikke til at rokke derfra. Gælder både røde og blå skamler. TAG JER SAMMEN, A.«
»Så modbydeligt«
Mette Abildgaard, tidligere har Anders Samuelsen lagt en video på Facebook, hvor han kastede med en vandflaske og drillede den daværende V-regering ved at påpege, at han kedede sig, mens forhandlinger om 2025-planen gik i stå. Hvorfor må han drille, men ikke selv blive drillet?
»Det kan sagtens være, at Liberal Alliance er gået over stregen med en video. Men det retfærdiggør ikke det, Socialdemokratiet har lavet her. Videoen, hvor Anders Samuelsen kaster med en flaske, er der trods alt noget humoristisk over,« siger Mette Abildgaard:
»Den her video fra Socialdemokratiet er bare så modbydeligt lavet, hvor de bevidst er gået efter at finde de klip, som ydmyger ham mest, de billeder, som ydmyger ham mest, den tekst, som latterliggør ham mest.«
Når en partiformand og minister har været så ultimativ og kontant i sin retorik, som Samuelsen har været, er det så ikke oppositionens opgave at udstille, at selv om han siger, at han f.eks. vil kræve markante skattelettelser, gennemfører han det ikke?
»Det synes jeg også, at de gør, og det kan de gøre på en god og saglig måde, hvor de argumenterer for, hvad de selv vil, og hvorfor de mener, at det, modparten vil, er forkert. Det er bare ikke det, denne video gør. Den bruger over et minut på at kritisere Anders Samuelsen og hans facon,« siger Mette Abildgaard:
»Socialdemokratiet bruger ikke ét sekund på at fortælle, hvad de selv vil. Der er så mange områder i dansk politik, hvor vi mangler svar fra Socialdemokraterne. Hvad vil de med integrationsydelsen? Hvad vil de med kontanthjælpsloftet? Hvad vil de med registreringsafgiften? Hvad vil de med klimamål?«
Venstre har fredag lavet en video, hvor de driller Nick Hækkerup og Socialdemokratiet og antyder, at partiet ikke har nogen politik men i stedet henviser til informations- og analyseafdelingen i et interview. I den video beskriver Venstre ikke, hvad de vil. Er det ikke samme niveau som Socialdemokratiets video om Anders Samuelsen?
»Jeg har ikke set videoen, men det kan sagtens være, at Venstre laver noget, der er over stregen. Det kan også være, at de Konservative gør det. Så har vi et ansvar for at påtale det over for hinanden og se, om vi kan højne niveauet en smule,« siger Mette Abildgaard:
»Vi har som stand en kæmpe udfordring, i og med at politikere har lav troværdighed, og mange danskere synes, at det er en børnehave på Christiansborg. Der er bare ikke nogen grund til, at vi bidrager unødigt til det med den type videoer her.«
Det har ikke været muligt at få et interview med politisk ordfører for Socialdemokratiet Nicolai Wammen, men i en mail skriver han, at Anders Samuelsen »ikke kan løbe fra, at han gang på gang har lovet store skattelettelser, selv om der ikke var flertal for dem i Folketinget«.
»Det er derfor helt naturligt, at Socialdemokratiet påpeger, at Danmarks udenrigsminister ikke er i nærheden af at holde det, han har lovet danskerne,« skriver Nicolai Wammen og tilføjer:
»Mette Abildgaard kritiserede jo i øvrigt selv Anders Samuelsens mange meldinger på forsiden af Jyllands-Posten i fredags. Men hukommelsen kan åbenbart være meget kort i politik.«
