Onsdag åbnede forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) for at genforhandle det historiske forsvarsforlig på 155 milliarder kroner, blot et halvt år efter, at det blev indgået.

Og formand for De Konservative, Søren Pape Poulsen, er klar, hvis det skulle komme så vidt, siger han til Berlingske.

»Hvis forsvarsministeren nu er kommet til den erkendelse, at det skal gå hurtigere, er vi klar. Så skal han bare sige til,« siger Søren Pape.

Han mener dog, at hvis regeringen mener, at det går for langsomt med at få de mange forsvarsmilliarder ud at leve, er det til dels regeringens egen skyld.

»Det har nærmest noget komisk over sig, at regeringen har brugt så lang tid på at komme i gang med det her område, og nu vil de så fremrykke det,« siger han.

Det tog da også mere end et år fra, at det nationale kompromis om dansk sikkerhedspolitik blev vedtaget i foråret 2022, til at det økonomisk enorme forsvarsforlig landede i sommeren 2023.

Og først for et par uger siden landede den første delaftale i forsvarsforliget, som betød, at pengene kunne komme ud og gøre en forskel.

»Vi har været ret frustrerede over, at det har taget så lang tid fra, at man lavede forliget, til at man kan begynde at udmønte det,« siger Søren Pape, som dog understreger, at det ikke skal skille De Konservative og regeringen ad.

Forsvarsministeriet var gennem 2023 plaget af uro og ministerskifter, idet daværende forsvarsminister Jakob Ellemann-Jensen (V) var syg store dele af året. Her var Troels Lund Poulsen vikar på posten, indtil Ellemann vendte tilbage til posten, som han dog forlod igen få måneder senere.

Hvad der konkret skal ændres, såfremt forsvarsforliget genåbnes, må være op til mulighederne og konkrete forhandlinger på det tidspunkt, siger Søren Pape.

Det skal dog både handle om styrkelse af Danmarks eget militær samt om at støtte Ukraine yderligere, mener han.

En mere besværlig situation

Udmeldingen om, at forsvarsforliget måske skal genbesøges, kommer, efter at Troels Lund tidligere onsdag havde været til møde med resten af EUs forsvarsministre.

Her sagde Troels Lund Poulsen til DR, at det ganske enkelt gik for langsomt både med at udbygge Danmarks forsvarskapaciteter og med at hjælpe Ukraine med at opretholde deres.

»Vi bliver nødt til nu på baggrund af den situation, der desværre udvikler sig i en mere og mere besværlig retning, at se på, om vi kan fremme nogle investeringer hurtigere i at udbygge vores kapaciteter i Danmark på forsvarsområdet,« lød det fra Troels Lund Poulsen.

Også De Radikales politiske leder, Martin Lidegaard, mener, at det er på tide, at man hjælper Ukraine mere, hurtigere, skriver han på det sociale medie X.

»Mette Frederiksen og Troels Lund Poulsen gør ret i at overveje, om vi kan yde hurtigere militær hjælp til Ukraine,« skriver Martin Lidegaard.