Mylenberg bliver ny politisk kommentator på TV 2

TV 2 har hyret en ny politisk kommentator, som skal udlægge politik fra provinsen.

Foto: Søren Bidstrup
Lyt til artiklen

Vil du lytte videre?

Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.

Skift abonnement

Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.

43-årige Troels Mylenberg, som er chefredaktør på Fyns Amtsavis, har indgået kontrakt med TV 2 om at bidrage med politiske analyser til TV 2 News og moderkanalen to til tre gange ugentligt, skriver BT torsdag.

Det skal ske fra Fyn, hvor Mylenberg til dagligt arbejder, fortæller nyhedsdirektør for TV 2 Michael Dyrby.

»Vi tror, at Troels Mylenberg kan se dansk politik med andre øjne, derfra hvor han sidder. Han bor i Svendborg og er en del af Højskoledanmark, og han har en anden indgang til politik end eksempelvis Mogensen og Kristiansen. Han kigger ind på Christiansborg med andre øjne, og det tror jeg, vores seere vil synes om,« siger Michael Dyrby til BT.

Troels Mylenberg var fra 2004 til 2006 forstander på Vallekilde Højskole, inden han blev leder af journalistuddannelsen på Syddansk Universitet frem til 2008. Tidligere har han sat sit aftryk som politisk redaktør og reporter på Weekendavisen, Ekstra Bladet, Berlingske og Dagen.

I 2011 blev han chefredaktør på Fyns Amts Avis, og det job bliver han i, selvom han får en ekstra arbejdsgiver.

Men han er ikke »den nye Qvortrup« til trods for rygter om det modsatte.

»Han skal indgå som Hans Engell, Helle Ib og Mogensen og Kristiansen og som vores i øvrigt ganske glimrende politiske redaktør Anders Langballe allerede gør det,« siger Michael Dyrby.

Nyhedsdirektøren afviser også, at stationen jagter en ny mand til at fylde Qvortrups sko ud.

»Vi er ikke »stadig« på jagt, for vi har aldrig været på jagt. Vi har ikke afgjort, om der skal findes én i stedet for Qvortrup. Vi har egentlig fået sammensat et ret godt team, synes vi.«