Udenrigsministeriet arbejder ifølge udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) på, om der kan skaffes ekstra fly til at få strandede danskere hjem fra Mellemøsten, hvor flere lande har været under angreb den seneste uge.
- Vi er aktuelt i gang med sammen med den danske rejsebranche at undersøge, om vi kan indsætte fly, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M) til TV 2 og DR foran Udenrigsministeriet.
Mange mennesker er strandet på grund af de aktuelle krigshandlinger i regionen, efter at USA og Israel angreb Iran, som har svaret igen med angreb på nabolande.
Angrebene fra Iran har været rettet mod blandt andet amerikanske mål på Den Arabiske Halvø, som både er et turistmål og en central hub for flyrejsende mellem Europa og Asien og Oceanien.
Ministeren omtaler initiativet som "assisteret hjemrejse".
Det indebærer, at folk selv skal betale, hvis dette initiativ bliver til virkelighed. Lars Løkke Rasmussen nævner, at han håber at kunne komme med yderligere nyt om dette senere i dag.
- Dansk lovgivning er sådan indrettet, at vi ikke kan afholde folks transportudgifter. Så vi kan være med til at facilitere det, men folk skal selv betale egen flybillet, siger Lars Løkke Rasmussen.
Udenrigsministeriet er desuden ved at få sendt folk til Qatar for at hjælpe de strandede danskere.
Der er flere end 500 danskere i Qatar, oplyser udenrigsministeriet, og det er det "mest udfordrede" område i øjeblikket, uddyber han.
Flyselskabet Qatar Airways har torsdag på det sociale medie X meddelt, at det planlægger en række nødafgange fra Mellemøsten, så strandede passagerer kan komme hjem.
Der vil blandt andet være en afgang fra Omans hovedstad, Muscat, til København.
Muscat ligger omkring 1000 kilometer fra Qatars hovedstad, Doha.
/ritzau/