Midt under oprustning for svimlende milliardbeløb: Stribevis af topofficerer hyres som våbensælgere

Forsvarets topfolk bliver rutinemæssigt hyret til at sælge våben og udstyr til deres gamle kolleger, viser optælling. Danmark har i modsætning til andre lande ingen regler for svingdørstrafikken. Og trods advarsler skal vi heller ikke have det, mener regeringen.

Lobbyisterne er for øjeblikket i fuld gang med at påvirke myndighederne, som skal købe luftforsvarssystemer for op til 25 milliarder kroner. Her et missil fra et Patriot-system. Eloisa Lopez/Reuters/Ritzau Scanpix

Han er mest kendt for at være chef på fregatten Esbern Snares mission til Guineabugten, som endte med ildkamp og tilfangetagelsen af den formodede pirat Lucky. I dag arbejder han i en virksomhed, der vil ind på markedet for skibe til Søværnet.

En anden var chef for indkøb af droner hos Forsvarets våbenindkøber FMI – men i februar skiftede han direkte til jobbet som salgschef i et dronefirma.