Forleden var beskæftigelsesordførerne og beskæftigelsesminister Ane Halsboe-Jørgensen (S) samlet i Beskæftigelsesministeriet, hvor de skulle lægge sidste hånd på en aftale om en styrket indsats mod social dumping.
Men under mødet begyndte Katrine Robsøe (R) at græde, fortalte »flere kilder« til Ekstra Bladet efter mødet, skriver avisen, som også skriver, at kilderne »ryster på hovedet over episoden«.
Angiveligt skulle det have handlet om, at Robsøe og Radikale Venstre ville have skrevet ind, at udenlandsk arbejdskraft er en gevinst for Danmark. Men det afsnit kom ikke med, da ministeren præsenterede aftalen for ordførerne, skriver avisen.
Om det er korrekt, kan Berlingske ikke bekræfte.
Sikkert er det, at flere politikere fra Dansk Folkeparti har delt Ekstra Bladets artikel – men det får nu en række politikere og en tidligere minister til at overdynge partiet med kritik.
Katrine Robsøe selv oplyser til Berlingske, at hun ikke ønsker at referere fra interne møder, men at: »Jeg synes, at der skal være plads til store følelser i politik. I det hele taget synes jeg, at der skal være mere plads i politik. Vi er politikere, fordi vi mener noget, kæmper for noget og har meget på spil, men alt og alle skal ikke være ens,« skriver Katrine Robsøe i en sms og fortsætter:
»Forhandlingsrum er skrøbelige og bygger på tillid. Derfor synes jeg også, at vi må passe på det i stedet for at udstille hinanden, når stemningen bliver intens.«
Et gennemgående småt menneske
Anders Vistisen (DF), der er medlem af Europa-Parlamentet, delte Ekstra Bladets artikel på X og skrev, at Robsøe græd »fordi hun ikke fik sin vilje omkring en indholdsløs formulering« og tilføjede, at »man skulle tro, det var en børnehave«.
Men den kritik er ikke rimelig, mener blandt andre Magnus Barsøe, der er kandidat til Europa-Parlamentet for Socialdemokratiet.
Han skriver, at Vistisen er »uforskammet og uden nogen form for format«.
Mads Bay, der er formand for Radikale Venstre i Hovedstaden, svarer på Vistisens opslag med ordene: »Du er et gennemgående småt menneske«.
Også folketingsmedlem Nick Zimmermann (DF) har skrevet om Robsøe på X, hvor han skriver, at han »håber hun er glad igen«, med en grinende smiley ved siden af.
Zimmermanns opslag udløste et svar fra De Radikales partiformand, Martin Lidegaard:
»Kære (Dansk Folkeparti, red.) det her er ikke det danske folkestyre værdigt. Det er både usympatisk og ukollegialt. Skylder vi ikke både befolkningen og hinanden at gøre det bedre? Vil kraftigt opfordre til, at niveauet lægges et andet sted fremover.«
Mest usympatiske i 25 år
Den nok mest krasse kritik kommer fra Simon Emil Ammitzbøll-Bille, der er tidligere økonomi- og indenrigsminister fra Liberal Alliance og vært på radioprogrammet »Ministertid«.
For selvom han har været politiker i mange år og talt med ministre fra de seneste 40 års tid i sit radioprogram, så er denne sag den mest usympatiske, han har set.
»Den koordinerede DF-kampagne imod et folketingsmedlem, der bryder sammen på et møde, må uden sammenligning være det mest usympatiske, jeg har set i dansk politik gennem de mere end 25 år jeg har deltaget eller fulgt tæt med. Det er jo rendyrket voksenmobning. Ad,« skriver han på X.
Også fra De Konservative er der opbakning. For partiets politiske ordfører, Mette Abildgaard, skriver, at hun er enig med Simon Emil Ammitzbøll-Bille.
»Jeg er helt enig! Ikke længe siden, at Morten Messerschmidt havde et indlæg i avisen om manglen på »ordentlighed« i dansk politik. Det fremstår efterhånden komisk. Hvor er det her bare usympatisk altså,« skriver hun.
Og De Konservatives formand, Mona Juul, stemmer i og roser Katrine Robsøe.
»Min gode folketingskollega Katrine Robsøe fra RV er skøn. Har passion og engagement. At nogen refererer fra et forhandlingsmøde og så endda hænger Katrine ud her på X, er fandme lavt. Uværdigt. Uacceptabelt. Skam jer!«




