Selvom Jeppe Søe tidligere på måneden meldte sig ud af Moderaterne med bulder og brag, har han stadig meget på hjerte om det parti, som han i fællesskab med Lars Løkke Rasmussen var med til at stifte.

Moderaterne er bygget på et lyseblåt fundament, og det var af strategiske årsager, at man gik hen til farven lilla – både i visuel og politisk forstand.

Sådan lyder det i hvert fald fra Jeppe Søe i dagens Jyllands-Posten.

»Der skete for mig nogle strategiske ting, som ikke var funderet i holdninger, eller det vi mente, eller det vi havde talt os frem til. Men pludselig var det smartere at sige det her, fordi »så vinder vi københavnerne«. Pludselig var det smartere at være lilla, fordi det sender et bedre signal,« siger Jeppe Søe til Jyllands-Posten om dengang i 2022, da partiet ændrede dets farve og dermed dets retning.

Men det var ikke den vej, Moderaterne – eller i hvert fald Jeppe Søe – ville. Løsgængeren fortæller videre, hvordan man med manøvren, som tilsyneladende skulle appellere til hovedstadsvælgerne, »mistede Moderaterne lidt«.

Derudover fortæller Søe i interviewet om tiden efter regeringsdannelsen samt en rodet folketingsgruppe, hvor uenighederne var så store, at det var den pågældende ordfører for et vist område, der fik lov til at lægge linjen for partiet. Blandt andet fordi partifællerne ikke havde – eller har – et fælles ideologisk standpunkt.

Han giver som eksempel, at folketingsmedlem og civilsamfundsordfører Karin Liltorp på et tidspunkt under et møde begyndte at græde, fordi et af hendes forslag om at give statsstøtte til en række civilsamfundsorganisationer blev stemt ned.

Til Søes betragtninger om partiets udvikling siger gruppeformand Henrik Frandsen til Jyllands-Posten, at »Moderaterne har været lilla, siden partiet blev stiftet, så det er lidt forbavsende, at det først er gået op for Jeppe Søe nu«.

Meldte sig ud af partiet for åben mikrofon

Det var under en episode af B.T.s mediepodcast Q&Co., at Jeppe Søe for åben mikrofon bebudede sin afsked med det parti, han var med til at stifte. I podcasten blev Søe forelagt en ny historie om Moderaterne, som B.T. havde brygget på. Den fik Jeppe Søe til at udbryde følgende:

»Hvis det, du siger nu, passer, så sender jeg min udmeldelse.«

Senere gjorde Jeppe Søe det dog klart, at det nærmere var hele det kafkaske forløb samt situationen i partiet, der havde ført ham til sin beslutning.

»Jeg trækker mig ikke oven på en B.T.-historie. Jeg trækker mig oven på halvanden uge med modbydelighed – og i særdeleshed mod medarbejderne,« sagde han.

Episoden i podcasten samt de lækkede mails til B.T., der udgjorde begyndelsen for hele afdækningen af det dårlige arbejdsmiljø i Moderaterne, gjorde da også, at partiformand Lars Løkke Rasmussen langede hårdt ud efter Jeppe Søe, umiddelbart efter at sidstnævnte havde trukket sig.

»Jeg har været meget skuffet over Jeppe Søe, som valgte at kontakte mig en halv time før der var en B.T.-historie uden at have kontaktet mig,« sagde Løkke foran sit hjem i Nyhavn, da nyheden var kommet ud.

»Det forbedrer Moderaternes muligheder for at komme videre på en god måde. Det kan vi bedre komme i mål med uden Jeppe Søe.«