Vil du lytte videre?
Få et Digital Plus-abonnement og lyt videre med det samme.
Allerede abonnent? Log ind
Skift abonnement
Med Digital Plus kan du lytte til artikler. Du får adgang med det samme.
Hov, giv os lov at afspille podcasten. Den er klar, når du har klikket ‘Tillad alle’
Det er en prioritet for regeringen at få aflastet det danske politi ved grænsen, der er hårdt presset på grund af bevogtningsopgaver, grænsekontrol og bandekrig.
Det gjorde statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) klart på Venstres sommergruppemøde i august.
»Regeringen har besluttet, at Forsvaret skal hjælpe politiet, så vi får flere folk til at løse de vigtige opgaver med at sikre tryghed på gader og stræder,« sagde Løkke.
»Med Forsvarets hjælp kan vi frigøre politibetjente til andre vigtige opgaver.«
Nu er justitsminister Søren Pape Poulsen (K) og forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen (V) er klar med en løsning for, hvordan det skal ske i praksis.
Den præsenteres på et pressemøde klokken 12.30 i Justitsministeriet.
Det er ikke kun Forsvaret, der skal hjælpe politiet. Det er også meningen, at et hold på 53 nyuddannede politikadetter skal være med til at bevogte den danske grænse.
Men forhandlingerne om, hvilke vilkår de skal arbejde på, er gået i hårdknude. Derfor er de endnu ikke blevet sat ind.
/ritzau/