Den seneste tid har budt på flere ministerrokader og dertilhørende ordførerskabsrokader i Venstres folketingsgruppe.

Men nu er stolelegen færdig, og det er resulteret i at den for nyligt fyrede kirkeminister, minister for landdistrikter og minister for nordisk samarbejde Louise Schack Elholm (V) er blevet erhvervsordfører – hvilket ikke var drømmeposten.

Det siger hun til Politiken, hvor hun uddyber, at hun hellere ville have været finansordfører, men ikke kunne blive det, fordi hendes mand Torsten Schack Pedersen netop var blevet forfremmet til politisk ordfører.

»Jeg kan forstå, at det er et problem at jeg er gift med en, der også har en fremtrædende post i folketingsgruppen. Og det er jeg selvfølgelig ked af, for jeg synes, man skal måle folk på deres kompetencer, deres arbejdsevne og deres kvalitet, og ikke på, hvem man er gift med,« siger Louise Schack Elholm til Politiken.

Hun siger, at hun gjorde det utvetydigt klart for Venstre-ledelsen, at hun gerne ville være finansordfører, men det fik hun altså afslag på.

Venstres gruppeformand Lars Christian Lilleholt oplyser til Berlingske, at der var flere kandidater til posten som finansordfører, men at det var en enig gruppebestyrelse, der indstillede Hans Andersen til posten som finansordfører for Venstre.

»Hans Andersen blev vurderet til at være den bedst kvalificerede til opgaven. Jeg er ked af, at Louise ser sådan på det, men hendes udtalelser må stå for hendes egen regning. Det er en vanskelig opgave at gøre alle tilfredse, når der skal uddeles ordførerskaber, men jeg kan oplyse, at Louise Schack Elholm også havde et ønske om at blive erhvervsordfører, hvilket hun så er blevet. Det er en vigtig og betroet opgave, og jeg glæder mig over, at hun nu der vil kæmpe for dansk erhvervsliv,« lyder det fra Lars Christian Lilleholt.

Louise Schack blev for nylig afsat som minister i den rokade, hvor Morten Dahlin overtog hendes ministerområder. Samtidigt blev erhvervskvinden Mia Wagner (V) ny digitaliserings- og ligestillingsminister, hvorefter daværende minister på de to områder, Marie Bjerre (V), blev gjort til finansordfører.

Men Mia Wagner måtte efter kun to uger på posten fratræde grundet sit helbred, hvilket betød, at Marie Bjerre fik sine gamle ministerposter igen.

Således blev finansordførerposten ledig, og den var Louise Schack Elholm særdeles interesseret i – men nu siger hun altså så til Politiken, at hun ikke måtte få den post, fordi hendes mand for nylig havde fået en anden god post i folketingsgruppen.