Forsvarsforhandlingerne er udskudt – men ifølge Hans Engell er især ét problem meget større

Forhandlingerne udskydes, og Ukraine-pengene er brugt, siger den fungerende forsvarsminister. Politisk kommentator Hans Engell siger, at man i Venstre krydser fingre, alt imens Forsvaret ikke har styr på sin egen økonomi. I øst fortsætter krigen, men i Danmark ser man ind i »benhård prioritering«.

Troels Lund Poulsen har pludselig fået en dobbeltrolle i regeringen. Og hvor han før blot var økonomiminister, er en af hans fremmeste opgaver nu at få styr på Forsvarets økonomi. Linda Kastrup (arkiv)

Et af de helt store punkter i det politiske kalenderår 2023 er sammenstykningen af et nyt forsvarsforlig.

Men nu siger fungerende forsvarsminister samt økonomiminister Troels Lund Poulsen (V) til Jyllands-Posten, at der er et par seriøse politiske fartbump, der skal forceres, før man når derhen.