Fremover skal fem kommuner på den københavnske Vestegn ikke modtage fordrevne fra Ukraine, meddeler Udlændinge- og Integrationsministeriet onsdag.

Der er tale om kommunerne i Brøndby, Albertslund, Høje-Taastrup, Ishøj og Vallensbæk.

Til gengæld skal flere ukrainere sendes til blandt andet jyske kommuner.

- Kommunerne har aktuelt omkring 50.000 ukrainere boende, og nogle af kommunerne er nu hårdt pressede med at finde boliger til de fordrevne ukrainere.

- Samtidig har andre kommuner givet udtryk for, at de godt kan tage imod flere fordrevne fra Ukraine. Derfor skruer vi nu fordelingsmodellen sammen på en mere balanceret måde, siger udlændinge- og integrationsminister Morten Bødskov (S) til ministeriets hjemmeside.

Han holdt mandag et møde med flere borgmestre fra jyske kommuner, som gerne vil modtage en større andel ukrainske flygtninge.

Kommuner som Gladsaxe, Glostrup, Ballerup, Rødovre, Hvidovre og Herlev kommer fremover til at modtage langt færre flygtninge, end de gør i dag, men de skal dog modtage nogle.

Til gengæld kommer antallet af ukrainere altså forholdsvist til at være større i en række jyske kommuner.

Det gælder blandt andet kommunerne i Viborg, Syddjurs, Norddjurs, Favrskov, Varde, Skanderborg og Jammerbugt.

Også fynske kommuner som Faaborg-Midtfyn, Middelfart og Assens kommer forholdsmæssigt til at modtage en del flere ukrainere end i dag.

Hos Kommunernes Landsforening (KL) siger Emil Blücher, formand for KL’s Arbejdsmarkeds- og Digitaliseringsudvalg, at man fortsat vil følge udviklingen tæt.

- Lige nu bor der flere end 52.000 ukrainske flygtninge i Danmark. Det er dobbelt så mange mennesker, som der bor i for eksempel Solrød, Stevns eller Kerteminde kommuner.

- Det presser mange kommuner, og regeringens initiativer vil alt andet lige tage noget af presset, siger han i en pressemeddelelse.

Danmark har taget imod ukrainske flygtninge siden 2022, hvor Ukraine blev invaderet af Rusland, og der har siden været en særlov for Ukraine.

Regeringen fremsatte i juni et lovforslag om at ændre særloven, så personer, der ikke er fritaget for militærtjeneste i Ukraine, fremover ikke vil kunne få opholdstilladelse efter særloven.

Regeringen har også foreslået, at personer fra mindre krigsramte områder i Ukraine fremover ikke skal kunne få ophold efter særloven.

Regeringen forventer, at ændringer af særloven vil kunne medvirke til, at kommunerne "samlet vil opleve et betydeligt fald i det antal fordrevne, de skal modtage".

Et foreløbigt skøn er, at den forventede tilstrømning til Danmark vil blive reduceret med omkring 40 procent.

RITZAU